Dünya

Zürih’te onbinler 1 Mayıs’ı kutladı!

Zürih: Zürih Kantonu’nda Enternasyonal Proletarya’nın Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olan 1 Mayıs yerli ve göçmen emekçiler tarafından coşkuyla kutladı.

İsviçre’de resmi tatil olmamasına rağmen mitinge on beş bin kitle katılarak taleplerini dillendirdi. “Irkçı ve Ayrımcı Politikalara Son!” sloganıyla oluşturulan Devrimci 1 Mayıs Platformu içinde yer alan İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF), 1 Mayıs öncesinde yaptığı afişleme ve İTİF, YDG, Yeni Kadın İsviçre örgütlülüklerinin ortak çıkardıkları çağrıları kitlelere ulaştırarak 1 Mayıs’a katılım propagandası yaptı.

İşçi sınıfının önderi Kaypakkaya’nın katledilişin 40. Yılı nedeniyle de kortejimizin en önüne “Katledilişinin 40. Yılında İbrahim Kaypakkaya Ölümsüzdür!” sloganlı Kaypakkaya resmi YDG’li gençler tarafından taşındı.

Arkasında Partizan korteji pankartları ve flamalarıyla yürüyüşü kızıllaştırdılar. Partizan kortejinin arkasında İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu ve Yeni Kadın pankartları yürüyüş kortejinde yerlerini aldılar. YDG, Yeni Kadın ve İTİF kortejine Almanca sloganlarıyla coşturan YDG’liler ayrı bir renk kattılar. Yürüyüş boyunca ATİK’in çıkardığı Almanca ve Türkçe bildiriler yoğun bir şekilde dağıtıldı.

İsviçre’de her yıl olduğu gibi bu yıl da Partizan kitlesinin beş ustanın bulunduğu pankart yürüyüş esnasında tüm kitlenin ilgisi ve fotoğraf makinelerin flaşlarının patladığına sahne oldu. Yürüyüş sonrası miting alanında sendika yöneticilerinin yaptıkları konuşma sonrasında PKK Önderi Abdullah Öcalan’ın 1 Mayıs için yolladığı mesaj Almanca olarak okundu. On binlerin katıldığı 1 Mayıs mitinginde işçi ve emekçilere yönelik hak gasplarına ve işsizliğe dikkat çekilen konuşmalar sonrasında sonlandırıldı.

1 Mayıs etkinliğin bir parçası olan (1 Mayıs stantları) olarak kurulan, kitlenin yoğun ilgisine sahne olan bu alanda, bizler de bu yıl ATİK-UPOTUDAK ve Yeni Kadın olarak “Zindanlarda Tutsaklar Üreterek Direniyor” sloganlı stant açarak tutsakların dışarıdaki sesleri olmaya çalıştık. Yeni Kadın olarak da dergi ve tanıtım materyalleri standa konularak propagandasını gerçekleştirdik. Stantda özellikle insanların tutsaklara yönelik olduğunu öğrendiğinde katkı düzeyinin artması dikkat çekiciydi. Stantlar Cumartesi-Pazar da devam edecek ve 1 Mayıs stant çalışması da bitirilmiş olacaktır.

 

[widgetkit id=77]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu