Güncel

İzmir’de Maraş katliamı lanetlendi

TC tarihinde bir katliam; MARAŞ

Bilindiği üzere TC tarihinde Maraş katliamı ne ilk ne de son katliamdı. Komprador burjuvazi ve toprak ağalarının iktidar aygıtı olan devlet, kendisinden olmayan ve kendisine muhalif olarak gördüğü tüm kesimlere yönelik yok etme saldırılarını katliamlarla güncelleyerek sürdürüyor.

Dersim, Sivas, Çorum, Roboski katliamları sadece bunlardan bazıları. Bu katliamlar ülkemizin “Alamet-i Farikası” halini almıştır. Çünkü devlette “süreklilik” esastır ve herşey mübahtır anlayışı ile iktidarlarını faşizm ile ayakta tutmaya çalışıyorlar. Yani kendi sınıfından olmayan her kesime yönelik imha, inkar ve asimilasyon politikalarını hayata geçiriyorlar.

İşte Maraş’ta yapılan katliam da bunlardan bir tanesiydi.

19 Aralık 1978’de bir sinemada patlatılan bombanın “devrimciler, Aleviler tarafından atıldığı” söylemiyle şehirde katliam hazırlıkları başlanır. Ardından 20 Aralık’ta akşam Alevilerin yoğunlukta olduğu Yeni Mahalle’deki Akın Kraathanesi’ne patlayıcı atılır ve burada da iki kişi yaralanır. Bir gün sonra da Maraş Meslek Lisesi öğretmenlerinden Hacı Çolak ve Mustafa Yüzbaşıoğlu okuldan evlerine giderken silahlı saldırıya uğrarlar.

Cenazenin kaldırıldığı gün “Bütün milliyetçi kardeşler, hat boyuna! Bugün komünistlerle hesaplaşma günüdür!” anonsları yapılarak Maraş Katliamının başlama işareti verilir. Ve yaşana çatışmalardan gerginlikten kaynaklı cenazeler kaldırılamaz.

Ardından daha önce belirlenen “hedefler”e saldırılar yoğun şekilde başlar. 22 Aralık günü başlayıp yayılarak devam eden saldırılar, 23 Aralık Cumartesi gününde de Yörükselim, Madaralı, Serintepe, Yusuflar, Dumlupınar, Yeni Mahalle, Sakarya Mahallesi ve şehir merkezine yayılır ve buralarda büyük bir katliam yaşanır.

Saldırılarda dinamit lokumları, av tüfekleri, uzun namlulu silahlar, tabancalar, baltalar, zincrler, demir ve tahta sopalar ve hatta et satırları kullanılır. Bu faşist saldırılarda resmi rakamlara göre 105, gayri resmi rakamlara göre 500’ü aşkın kişi hayatını kaybeder. Alevi halkın büyük çoğunluğu şehri terk etmek zorunda kalır.

 

Şehirdeki “misafirler” kimdi?

Bu katliam sürecinde en çok dikkat çekici olan kentteki “misafirler”(!)in çoğalması olmuştur. Katliam öncesi en çok dikkat çeken gelişme faşist MHP lideri Alpaslan Türkeş’in dünürü MİT hukuk müşavirinin de içinde bulunduğu 4 MİT mensubu kente gelip otele yerleşmesidir.

Her katliam öncesi olduğu gibi, kentteki milli piyangocu(!) sayısı oldukça artar. Böylece Maraş katliamı faşist güçler tarafından örülür…

Elbette ki ülkemizde Maraş ne ilk,ne de son katliamdır.

Maraş katliamının üzerinde 34 yıl gibi uzun bir süreç geçse de katliamın yaraları ve acısı hala

sıcaklığını koruyor. Ülkemizin Alamet-i farikası haline gelen bu katliamların neden ve sonuçlarını bilince çıkarmadan Maraş ve diğer katliamları anlamak mümkün değildir.

 

34. yılda İzmir’de protesto

34 yıl önce yaşanan Maraş katliamının unutulmadığını, unutulmayacağını İzmir’de de gördük.

21 Aralık Cuma günü Partizan, Mücadele Birliği, BDSP, Kaldıraç, TKP 1920 ve Devrimci Hareket gibi siyasal yapılanmalarında katılımıyla Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından bir yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe katılım oldukça fazlaydı. YKM önünden başlayan yürüyüş, Eski Sümerbank önüne kadar sürdü.

Burada Alevi Bektaşi Federasyonu başkanı Engin Dümdük Maraş katliamını kınayan basın açıklamasını okudu.

Yürüyüş boyunca ve basın açıklaması aralarında ”Katil Devlet Hesap Verecek”, ”Maraş Katliamının Hesabı Sorulacak”, ”Faşizme Karşı Omuz Omuza”,”Yaşasın Devrimci Dayanışma”  sloganları haykırıldı

MARAŞ NE İLK,NE DE SON KATLİAMDIR,ELBET BİR GÜN HESAP SORULACAKTIR!

MARAŞ KATLİAMININ HESABINI SORACAĞIZ!

 

İzmir Partizan

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu