Güncel

Ziyaret edecek mezarımız bile yok

H.Merkezi: cumartesi anneleri 395. Kez Galatasaray lisesi önündeydi. ‘Bayramda gidecek bir mezarımız bile yok’ diyen cumartesi anneleri bu hafta, 19 Ekim 1995 tarihinde sivil polisler tarafından Renault araca zorla bindirilerek Avcılar’daki evinin önünden kaçırılan 5 çocuk babası olan Fehmi Tosun’un akıbetini sordu.

Eylemde ilk olarak, Veysel Güney’in kısa süre önce yaşamını yitiren annesinin mektubu okundu. Daha sonra söz alan kayıp Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Suriye Devlet Başkanı Esad için “Halkına zulüm yapıyor” diyenlere soruyoruz bize yapılan zulüm değil de nedir diye sordu.

Hasan Ocak’ın ağabeyi ali ocak ise “bir yandan demokratik anayasalar yapıldığı söyleniyor ancak milliyetçi- şovenist politikalar da devam ediyor” dedi.

Kürtçe konuşma yapan Fehmi Tosun’un eşi Hanım tosun ise “Gidecek bir mezarımız bile yok  diyerek 12 eylülden bu yana süren açlık grevini ve tutsakların taleplerini aktardı.

Basın metnini okuyan Aylin Tekiner, Fehmi Tosun’un kaybedilişin “17. Yılında unutmadığımızı, onu kaybedenleri unutmayacağımızı dillendirmek için buradayız” diyerek o süreçte görev yapan çeşitli yetkililerin ismini açıkladı.

İl Emniyet Müdürü Necdet Menzir’di.

İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu’ydu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Reşat Altay Müdür Yardımcısı Kadir Akbıyık’tı.”

Tekiner, “Fehmi Tosun’un kaybedilmesinden onları ve onları terfi ettiren, koruyan hükümetleri sorumlu tutuyoruz” dedi.

Eylem 396. Haftada burada olacağız denilerek sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu