Manşet

YDG’den DÜ’deki Hizbul-faşist saldırıya karşı açıklama

H. Merkezi: 3 gündür Dicle Üniversitesi’nde yurtsever, devrimci, demokrat öğrencilerle polisin korumasında alana çıkan Hizbul-kontra sivil faşistler arasında süren çatışmalarla ilgili Amed Yeni Demokrat Gençlik bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın tamamını güncelliğinden kaynaklı paylaşıyoruz:

 

Hizbul-kontra-polis işbirliği ablukasını dağıtacağız!

Dicle Üniversitesi’nde 3 gündür yaşanan gerginlik hala devam ediyor. 8 Nisan günü satırlı, sopalı Hizbul-faşistler tarafından yurtsever, devrimci ve demokrat arkadaşlarımıza karşı geliştirilen saldırıda onlarca yaralı vardı. Bu saldırıların polis işbirliği içinde olması, kol kola verip bizlere saldırmaları ise 90’ları aratmayan bir niteliktedir. Bu faşist güruhların ilk ve son saldırısı değildir. Ki bunlar 90’larda kadınların yüzüne kezzap atanlar, bunlar domuz bağı ile insanları diri diri gömenler, binlerce masum insanı işkencelerde katledenlerdir.

Bizler 3 gündür bu saldırılara karşı göğüs germekteyiz. 9 Nisan günü yapacağımız yürüyüş engellenmiştir. Polis ordusuyla karşılaşmamız ise hiç şaşırtıcı bir durum değildir. Hizbul-faşistlerin kılına bile dokunulmazken onlarca arkadaşımız coplarla, tazyikli suyla, gaz bombalarıyla ve gözaltılarla yıldırılmaya çalışılıyor. Ancak Dicle Üniversitesinde Hizbul-faşistleri canıyla, kanıyla koruyan polislere ve bu katillere karşı verilmiş olan mücadele devam ediyor ve edecektir.. Bugün bizlere karşı gerçekleştirilen bu saldırının zeminini hazırlayan Dicle Üniversitesi Rektörlüğünü unutmamak gerek. Bizlerin bir basın açıklaması yapmamızı yahut bildiri dağıtmamızı “tehlike” olarak gören ve polislere üniversitemizi mesken eyleten Rektörlük “ne hikmetse” aynı tarzı Hizbul-faşistlere karşı göstermiyor.

Rektörlük 9 Nisan Kongre salonumuzda yaptıkları konferansa izin veriyor ve güvenliklerini polis ordusuyla alıyor. Bu örgütlenme adımları kendi örgütlenmeleri olduğu içindir ki önünde engel teşkil edecek bir şey istemiyorlar.

Ancak bilinmelidir ki daha dün bizleri diri diri gömen katillere ve onlara destek veren devlete karşı kinimiz hala sıcaktır. Bugün yani 10 Nisan günü devlet ve Hizbul-faşist terörü hala devam etmektedir.

Üniversitemiz boşaltılmak isteniyor, “Derslere ara verildi” denerek bunun üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Hayır buna izin veremeyeceğiz, eli kanlı kontra-hizbullar elini kolunu sallayarak üniversitemizde gezemez. Üniversiteler bizimdir, üniversiteyi terkedecek olanlar biz değil, bu faşist zihniyetli hükümet ve yardakçılarıdır.

Bu süreç içinde diğer üniversitelerin destekleri bizler için önemli bir yerde duracaktır. Bu sadece bizim kavgamız değildir, üniversitemizde verilen bu mücadele ve yaratılan bu serhildan hepimizin ortak paydasıdır.

Unutmayalım ki bu saldırılar sadece Dicle Üniversite öğrencilerine karşı değil, tüm ilerici kesimlere karşı geliştirilmiş saldırılardır. Dostlar, yoldaşlar sizleri Amed’de yükselen bu çığlığa ve bu direnişe sahip çıkmaya çağırıyoruz. Bu saldırılara ses çıkarmamak kabul edilemez ve üç maymunu oynamaktan başka bir anlama gelemez. Polisle ele ele veren Hizbul-kontraların Dicle Üniversitesinde yapılan saldırılara karşı serhildanları yükseltelim. Amed’den sizlere sesleniyoruz dostlar ve yoldaşlar;

KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA, YA HEP BERABER YA HİÇBİRİMİZ!

 

YENİ DEMOKRAT GENÇLİK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu