Güncel

YDG; Tutsak Öğrencilerin Sesi Olacağız!

Dersim: Yeni Demokrat Gençlik Dersim’de yaptığı yürüyüş ve basın açıklaması ile

“tutsak öğrencilere özgürlük, tutuklamalar bizi yıldıramaz” dedi.

800’den fazla tutuklu öğrencinin bulunduğu ülkemizde, bir süredir “tutsak öğrencilerin sesi, soluğu olacağız” diyen YDG, Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin 1. gününde yüzlerce kişi ile Seyit Rıza Parkına yürüdü. Saat 18.00’de Devlet Hastanesi önünde toplanan kitle, “ Tutsak Öğrencilere Özgürlük” yazılı pankart açtı.

Oldukça coşkulu geçen eylemde kitle, taşıdığı dövizlerle, temsili kelepçe ve parmaklıklarla dikkat çekti.

Yürüyüş boyunca halkın alkışlarla selamladığı eylemde, poliste çekim yaparak kitleyi taciz etti. Bu duruma tepki gösteren YDG faaliyetçileri ile polisler arasında kısa bir tartışma yaşandı.

Tepkiyi gören polisler çekimi bırakarak alandan uzaklaştı. Ajitasyon konuşmalarının da yapıldığı eylemde, polis teşhir edilerek, “bir ay önce tutuklanan yoldaşlarımızı yalnız bırakmayacağız, tutsak öğrencileri yalnız bırakmayacağız, onların sesi soluğu olacak dersimde Kürdistan da faşizme geçit vermeyeceğiz” denildi.

Seyit Rıza Parkı’na gelen kitle adına burada basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında, hapishanelerde 780’den fazla öğrencnini tutuklu bulunduğu ve bu sayının her geçen giderek arttığı, sisteme bir şekilde muhalif olmanın cevabının egemenler cephesinden katliam, kıyım, işkence, fişlenme ve tutuklama terörüyle karşılık bulduğuna dikkat çekildi.

“‘KCK ‘ adı altında yürütülen operasyonlarla milletvekillerinden belediye başkanlarına, avukatlardan gazetecilere, sanatçılardan akademisyenlere kadar geniş bir kesim engellenmeye tabi tutuluyor. Bağımsız yargının adalet dağıtan mahkeme salonlarında birer pervasızlık ürünü olarak, arlanmadan okunuyor. Özellikle Kürt ulusunun haklı mücadelesine karşı tahammülsüzlükte sınır tanımayan devletin bu saldırgan tutumu bütün toplumsal kanalları için geçerli oluyorsözleriyle devam eden açıkalamada, 5 Haziran tarihinde YDG dergisi ve Özgür Gelecek gazetesi okurları, Cemal Toydemir, Mert Yazar, Eray Özdemir, Kader Fındık, Candar Şafak Dönmez, Yılmaz Karaaslan ve Serda Göçer’in tutuklandıkları hatırlatıldı.

Oldukça renkli dövizlerin olduğu eylemde “Tutsak öğrencilere özgürlük”, “Tutuklu öğrenciler onurumuzdur”,  “Dersim faşizme mezar olacak”, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

Basın açıklamasının ardından eylem kitlenin alkışları eşliğinde sloganlarla sonlandırıldı.

Eyleme devrimci kurumların yanı sıra Partizan da destek verdi.

RESİM iÇİN TIKLAYINIZ: http://www.ozgurgelecek.net/resim-galerisi.html

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu