GüncelManşet

(video) Tokat’tan İstanbul’a, “HES’lere geçit yok!”

İstanbul: Geçtiğimiz haftalarda, AKP iktidarının Tokat’ın Zile ilçesinde bulunan Çekerek ırmağı üzerine yapmak istediği 3 HES projesine karşı Zile halkının ayaklanmasına İstanbul Sarıgazi halkıda destek verdi.

Zile halkının, ırmaklarında HES istemediklerini duymazdan gelen AKP iktidarı yapmış olduğu HES/RANT projesini hayata geçirmeye başladığında karşısında Tokat Zile halkının Elliklerle büyüttüğü direnişi buldu.

Bu direnişe destek vermek için İstanbul Sarıgazi Munzur Kültür Derneği ve Tokat köy dernekleri “Köylerimize ve derelerimize sahip çıkıyoruz” şiarıyla bir yürüyüş örgütledi.

Bugün (5 Nisan), Sarıgazi Vatan İlk Öğretim Okulu önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “Suyumuza, doğamıza, geleceğimize sahip çıkıyoruz, Tokat’ta yapılan HES’lere geçit vermeyeceğiz” yazılı bir pankart açarak yürüyüşe geçti.  Grup İsyan Ateşi’nin de destek verdiği yürüyüşte “Satılık suyumuz yok”, “Beton aşkına hayır”, “HES’lere inat yaşasın hayat” vs. gibi yazılı dövizler ve “Ellik çeke çeke kazanacağız”, “HES yapma boşuna yıkacağız başına”, “Diren Çekerek Sarıgazi seninle” sloganları atıldı.

IMG 5546Sarıgazi Demokrasi Caddesi’ne gelindiğinde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı dernekler adına okuyan Selfet Duran, devletin rant projelerine karşı sadece insanlık için değil o derelerde yüzen balıklar ve o derelerden beslenen ormanlardaki hayvanlar içinde itiraz ettiklerini bildirdi. Duran devamında şunlara yer verdi; “Bugün Tokat’ta tanık olduklarımıza dün Trabzon’da, Dersim’de, Erzurum’da tanık olduk. Bu gidişata dur diyemezsek yarın benzer hikayeler Yozgat’tan, Manisa’dan, Isparta’dan ve Bitlis’ten de gelecek. Bu bilinçle Tokat Köy Dernekleri ve Munzur Kültür Derneği olarak: HES projelerine karşı, kanıyla canıyla direnen Tokatlı halkımızın şahsında özgür bir gelecek için mücadele edenleri selamlıyor, zulüm olup yağan siyasal iktidarın zihniyetini, jandarma ve polisin faşizan saldırılarını lanetliyoruz.”

Basın açıklamasının ardından Güç Birliği Platformu adına konuşma yapan Mustafa Gürsoy Tokatlılar olarak Tokat’ta verilen mücadeleye destek vermeye geldiklerini söyledi. Gürsoy devamında, “Bu mücadele HES’leri söküp atıncaya kadar devam edecektir. Biz gücümüzü birleştirirsek bu mücadeleyi el birliğiyle IMG 5587kazanacağız” dedi.

Konuşmaların ardından eylem, Gurup İsyan Ateşi’nin Tokat yöresine özgü yazmış olduğu ellik ezgilerinin eşiğinde elliklerle devam etti. Elliklerle etkinlik son bulurken Munzur Kültür Derneği Üyeleri, Tokat yöresine özgü ezgileri söyleyerek Demokrasi Caddesi’nde  yürüdü. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=zybiKg4P-_k{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu