GüncelManşet

(video) 40. haftasında tabutlu ve kefenli eylem!

Ankara: Haftalardır hasta tutsaklar için eylemler gerçekleştiren Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi,  40. haftasında dün Sincan Hapishanesi önünde kefenli ve tabutlu eylem yaptı. Eylem sırasında Sincan Hapishanesi’nde kalan hasta tutsak Mehmet Meşe’nin tahliye olacağı haberi gelirken, kitle Hapishane önünden gerçekleşen uzun bir yürüyüşün ardından Kızılay’a geçti.

 

Eylem sırasında Mehmet Meşe tahliye oldu

Çevik kuvvet ile çok sayıda sivil polisin Hapishane önünde beklediği gözlenen eylem burada gerçekleşen bir basın açıklamasıyla başladı. Kısa açıklamada hasta tutsaklar sorununun önemi ve devletin bu sorundaki ikiyüzlülüğü anlatılarak, hasta tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiği çağrısı yapıldı.

Açıklamanın ardından kitle önde tabut taşıyıp, kefenler giyerek Hapishane önünden yağan yağmura rağmen İstanbul yoluna kadar uzun bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşten sonra ise Sıhhiye’ye geçilerek buradan da 40. hafta açıklamasını yapmak için Sakarya Meydanı’na yüründü.  Sincan Hapishanesi’nde kalan ve tahliye olan hasta tutsak Mehmet Meşe de eylemcilerle birlikte merkeze geldi.

 

IMG_0744.JPG40. hafta açıklaması

Sakarya Meydanı’nda 40. hafta açıklaması Mahmut Konuk tarafından basın ve kamuoyuyla paylaşıldı. Hasta mahpusların kefenle-tabutla “tahliye” olmaması için kendilerinin kefen ve tabutla yürüdükleri belirtilen açıklamada 2.5 yıldır “çözüm sürecinin” öncelikli maddelerinden birinin hasta mahpusların serbest bırakılması olduğu “Ancak geçen sürede en ufak bir somut adım atılmadığı gibi AKP hükümetinin hasta mahpusların hayatını siyasi pazarlık konusu yaptığı ve yapmaya devam etme eğiliminde olduğu görülüyor” denildi.

 

Açıklama aşağıdaki taleplerin sunulmasıyla sonlandırıldı;

-Hasta mahpusların yaşamı siyasi pazarlık konusu yapılmaktan vazgeçilsin.

-Hapishanelerde 24 saat nöbetçi doktor-ambulans bulundurulsun.

-Hasta mahpuslar “ring” araçlarıyla değil, “ambulansla” hastaneye gitsin.

-Kelepçeli zincirli ya da asker gardiyan gözetiminde muayene ve tedaviye son verilsin.

-Hasta mahpusların durumunu belgelemek konusunda Adli Tıp Kurumu tek belirleyici olmaktan çıkarılsın. Tam teşekküllü kamu ya da üniversite hastanelerinin heyet raporları da geçerli sayılsın.

-Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın.

 

{youtube} https://www.youtube.com/watch?v=8gjKCcz72I8&feature=youtu.be {/youtube} 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu