Güncel

(Video) “28 Nisan Anma ve Yas Günü olsun”

İstanbul: Adalet arayan işçi aileleri 40.vicdan ve adalet nöbeti için Taksim’de bir araya geldi.

Çeşitli içi katliamlarında yaşamını yitiren işçilerin aileleri, yakınları için adalet arayışlarına 40. nöbette de devam etti.

Aileler, yaşamlarını kaybeden işçilerin fotoğraflarıyla, “Kader de fıtrat da değil”, “Kozluyu unutma unutturma” “Doğal Afet değil cinayet”, vb dövizlerle Taksim Galatasaray Lisesi önünde “Türkiye’de her gün 5 ile 8 işçi yaşamını kaybediyor. Kaza değil cinayet, vicdanınız yok mu?” ve “İşçi cinayetlerine dur demek için sen de bir imza ver” yazılı pankartlar arkasında bir araya geldi.

İşçi yakınları öncelikle bir basın açıklaması okudu. Açıklamayı yaşamını kaybeden bir işçinin yakını Damla Kıyak okudu. Kıyak, işçi cinayetlerinin önlem alınmadıkça devam edeceğini dile getirerek sözlerine başladı.

Kıyak, 28 Nisan’in “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas” günü ilan edilmesi taleplerini haykırmaya devam edeceklerini belirterek, Nisan ayında davası görülecek işçi katliamlarının tarihlerini duyurarak sonlandırdı açıklamasını.

Açıklamanın ardından Soma katliamının davasını takip eden Av. Berin Demir 13 Nisan’da görülecek dava ile ilgili bilgi vererek davayı sahiplenme çağrısı yaptı.

Berrin davanın 13 Nisan tarihinde Akhisar Kapalı Spor Salonu’nda görülecek davanın görüleceği salonun küçük olduğunu, bu bahaneyle sanıkların mahkemeye getirilmeyeceğini, yaşamlarının kaybedenlerin ailelerinin şikâyetlerinin bulundukları yerdeki bir savcıya yapmalarının istendiğini dile getirerek bir dizi hukuksuzluğa değindi.

Özel Doğu Hastanesi inşaatında oğlunu kaybeden Erdinç Eroğlu, oğlunun yaşamını yitirdiği katliamla ilgili, olarak bir değerlendirme yaparak, devlet-sermaye cinayeti olduğunu, ihmaller zinciri bile denilemeyeceğini, kasten insan öldürme olduğunu dile getirdi.

Adalet nöbeti yaşamını yitirenlerin ailelerinin kısa kısa konuşma yapması ile devam etti.

Aileler, eylemi 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedeleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi için 28 Nisan 2015 saat 19.00’da Taksim Tramvay Durağından Galatasaray Meydanı’na 3. yürüyüşlerini gerçekleştireceklerini duyurarak sonlandırdı.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=eZh4q3wowr8&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu