GüncelManşet

(Video) 15 Şubat serhildan ruhu ile Amed’de kınandı

Amed: Amed halkı 15 Şubat komplosunu kınamak için günlerdedir sokaklarda. Yapılan eylemlerde birçok kişi gözaltına alındı. Akrep tipi polis aracının çarpması sonucu Şahin Öner isimli Kürt genci şehit düşerken, eylemlere gençlik daha bir militanlıkla katıldı. Evlerin duvarlarına PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resimleri asılarak eyleme çağrı yapıldı.

15 Şubat (dün) günü, uluslararası komployu kınamak için halk sabah saatlerinden itibaren halk sokaklara aktı. Birçok bölgede de kepenkler tamamen indirildi. Yola barikatlar kurulduktan sonra kolluk kuvvetleriyle sıcak anlar yaşandı. Amed’in birçok bölgesine eylemlerin yayılmasıyla 5000 bin polis ile (yani küçük çapta bir ordu ile) yapılacak olan basın açıklaması öncesi 5 Nisan Mahallesi’nde bulunan Özgür Yurttaş Derneği’nin önünü ablukaya aldı.

 

“Erdoğan virek e”

BDP Amed il binası önünden yürüyüşün başlanacağı alana aralarında BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Amed il başkanları ve belediye başkanlarının bulunduğu kitle ile alana doğru yürüyüşe geçti.

Bu arada kolluk kuvvetleri yapılan eylemin kanunsuz bir eylem olduğu ve 15 gündür saldırılara maruz kaldıklarını söyleyerek yürüyüşe engel olmaya çalıştılar. Kışanak ise “Yaşanan böylesi bir süreçte halkın yürümesine, yaşanan komployu kınamasına engel olmanız bir provokasyondur” dedi.

O esnada polisin konuşmak istediği yaşlı bir teyze ise Kürtçe “Erdoğan virek e. Ku bixwesta an viha ne dikir” (Erdoğan Yalancıdır. İstese böyle yapmazdı) demesi üzerine polis teyzenin yanından uzaklaştı.

Yaşanan sonra tartışmalardan sonra kitle yürüyüşe geçti. Kitle sık sık “PKK Halktır, Halk Burada”, “Selam Selam İmralı’ya Bin Selam”, “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Siyasi Tutsaklar Onurumuzdur” sloganları ve Sakine Cansız ile Öcalan’ın resimlerinin yan yana olduğu pankartları ile açıklamanın yapılacağı Koşuyolu Parkı’na doğru hareket etti. On binlerce insanın alana gelmesiyle basın açıklamasına geçildi.

 

“Gelê kurd birêz Öcalan gerek azad bibe”

Açıklamada konuşan Amed İl Eşbaşkanı Zübeyde ZümrütKad êdî tirê amedê nakin. Îro 15’ê Sibat’ê ye dewlet, AKP, Emniyet ji 15’ê Sibat’ê tirsîya. Gotin kî em destur bidin 15’ê Sibat’ê evê ji heft salî heta ji heftê salî evê ku xwestên roja 15’ê Sibat’ê li gelê Kurd reş bikin. Li gelê kurt tarî bikin. Amed ev ê kebul neke em ê nikaribin têkevin pêşiya viya. Ama îro Amed dîsa rola xwe list. Amed îro dîsa got kî bi meşa xwe, bi sekna xwe, we got kî em roja reş qebul nakin. Em roja reş şermezar dikin, got û berdewam kir.

Belê îsal Sala 14’ye. salvegere 14’eyeki rêberê gelê kurd teslîmê turkîyê kirin. Rêberê gelê kurd di îmraliyêda di bini tecrîdê da hîştin. Lê belê gelê kurd ev tecridê vala derxist. Îro çawa li qada, li disa li kolana hun ji vê saetê bişunda nikarin tecridê li îmralîyê pêk bînin gotin yek sologanka me heye ew jî em dibijên Azadiya rêberê gelê kurd. Gelê kurd vî peyama deh roje li her çar alîyê Kurdistanê hat dayînê. Em dibêjin kî êdî bêhilê tecrîd. Em dibêjin rêberê gelê kurd birêz Öcalan gerek azad bibe, got” dedi.

 

“Ev devleta rû reş û faşîst em şermezar dikin”

Ardından konuşan Barış Annesi Havva Ana da “15’ê Sibatê birêz Abdullah Öcalan û li gelê kurd pîroz kir û berdewam kir. Duh sale tecrîdek herî giran li ser wi ye. Ew jî berxwe dide ji bo aşitiyek mayinde. Bawerîya me pê heva wê serîda çekên xwe daniya, kimyasalê xwe li çar alîyê Kurdistanê şerrê wî berdewam e. Eger zarokên me îro rabune serhildanê heqê wan girtin e, kuştin e. Eger di kolanada heqê ciwanê me kuştine ve bi wê kuştinê jî nayê serwan dibin. Bi destê xwe tilîya wan mohor dikin, dibêje eger va insana destê wi da bomba teqiya ye. Ev devleta rû reş û faşîst em şermezar dikin. Em ji aşitiyê re hazirin, got û qedand” dedi.

 

“Öner’in katledilmesi açıkça bir cinayettir”

Daha sonra konuşan BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak yapılan komplonun uluslar arası bir komplo olduğunu söyleyerek, “Aslında sadece ve sadece Sayın Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesi, bu operasyonun yapılması uluslararası bir işbirliği ve ortaklığıyla yapılmamıştı. Aynı zamanda Türkiye’ye getirildikten sonra burada yaşanacaklar da uluslararası komplonun asıl hedefi ve amaçlarıydı. Kürtlere geçen yüz yılı zehir eden bu anlayış, 21. yüzyılın başlangıcında da yinesi böyle bir komployla Kürt halkının özgürlük mücadelesini özgürlük yürüyüşünü durdurmak istiyorlar” dedi.

Protestolara katılan gençlere yapılan pervasız saldırılara da değinen Kışanak, “Bu tutum kimin barıştan, çözümden yana olduğunu gösteren bir tutumdur. Diyarbakır’da gençlerin üzerine panzeri sürerek açıkça bir cinayet işlendi. Şahin Öner bu ülkenin, bu devletin bir panzeri tarafından ezilerek katledildi. Bu açıkça cinayettir. Bu cinayeti işleyenler bunun hesabını verecek” dedi.

Basın açıklamasının sonlarına doğru polis alana biber gazı ile kitleyi provoke etmeye çalıştı. Daha sonra kitle ile polis arasında çıkan çatışmalar sokak aralarına sıçradı ve çatışmalar gece boyunca devam etti.

 

Fotoğraflar için tıklayınız:

http://ozgurgelecek10.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=87,

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=B28YHAt-oQk&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu