Güncel

Valinin azarladığı öğretmen yaşamını yitirdi!

H. Merkezi: Öğretmen Halil Serkan Öz, kendisi için düzenlenen “Saygı Yürüyüşü” eyleminde kalp krizi geçirdi. Öz hastaneye yetişemeden yaşamını yitirdi. 

Yalova Valisi Selim Cebiroğlu’nun incelemelerde bulunmak için gittiği Termal Fen Lisesi’nde, Halil Serkan Öz’e sınıf içerisinde “Bu saç sakal ne? Sen ne biçim öğretmensin? İnsanlar dışarıda görseler dilenci zannedip para verirler” diyerek hakaret edip, okul idarecilerine ise “Siz eş…başı mısınız burada? Yönetemiyorsanız istifa edin” sözleriyle hakaret ettiği için sendikalar tepki göstermişti.

Valinin sözleri üzerine Yalova’da bulunan bazı sendikalar, düzenledikleri “Öğretmene Saygı Yürüyüşü” ile Vali Cebiroğlu’nu protesto etti. Gazipaşa Caddesi’nde dün akşam saatlerinde bir araya gelen Eğitim-Sen, Türk Eğitim Sen, Aktif Eğitim Sen ile Eğitim-İş Sendikalarının Yalova Şubesi üyeleri, “Öğretmene Saygı Yürüyüşü” yaptı. “Sendikal hakkımız engellenemez“, “Tek tip öğretmen olmayacağız” sloganları atarak yürüyen kalabalık, Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Yürüyüş sırasında rahatsızlaşan Halil Serkan Öz ambulansla Bursa’ya götürülmek istendi. Yolda iki kez kalbi duran Öz, hastaneye yetiştirilemeden yaşamını yitirdi.

Öz’ün ölümün ardından Eğitim-Sen açıklama yaparak  “Yoğun strese bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sonucu genç yaşta yaşamını yitiren üyemiz Serkan Öz`ün ölümünden, onun hakkını, emeğini ve onurunu çiğnemeye çalışan Yalova Valisi birincil derecede sorumludur. Hiç kimsenin ve Vali`nin kuşkusu olmasın ki, üyemizin yaşamını yitirmesine sebep olanların peşini asla bırakmayacağız” dedi.

Öğretmen Öz’ün ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim ve bilim emekçilerine başsağlığı dileyen Eğitim-Sen, olayın peşini bırakmayacaklarını vurguladı.

Eğitim-Sen, resmi Twitter hesabından (@egitimsen) attığı tweetlerde de Halil Serkan Öz’ün cenazesinin bugün Yalova Merkez Camii’nde ikinci namazının ardından kaldırılacağını duyurdu. Eğitim-Sen, Twitter’dan “Belgesi açıktır: Ekmek almaya giden Berkin’i de yarattıkları zihniyet ile öğretmenimizi de öldürdüler! Yıllardır her fırsatta bizleri hor görüp aşağılayanlara, onurumuzu ayaklar altına alanlara inat direnmeye ve mücadeleye devam edeceğiz” açıklamalarında bulundu

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu