Güncel

Validebağ direnişçilerine hapis istemi

H. Merkezi: Validebağ Korusu yanına yapılmak istenen inşaatın İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulmasına rağmen inşaata devam edilmesi üzerine geçtiğimiz Ekim ayında  talan ve rant politikalarına karşı Validebağ halkı direniş başlatmış ve halk bir çok kez polis saldırısına maruz kalmıştı.

10 Kasım günü çevik kuvvet ekipleri eşliğinde beton dökmeye gelen ekipler nöbet tutanları darp etmiş, yapılan basın açıklamasının ardından halka saldıran polis 15 kişiyi gözaltına almıştı.

Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’nun bitişiğindeki alana mahkeme kararlarını tanımayarak cami inşaatına başlamasına karşı çıkan 15 kişi hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, 15 kişi hakkında polise direnip cam bilye ve taş attıkları iddiasıyla 7.5 yıla kadar hapis isteniyor.

Anadolu Adalet Sarayı Cumhuriyet Savcılığı’nca hazırlanan iddianamede savcı, “polisin izinsiz toplanan gruptan dağılmasını istediği, grubun polise mukavemet ettiği, bazılarının polise taş, soda şişesi ve cam bilye atmaya başlamaları üzerine polisin kademeli güç kullanarak grubu dağıttığı” savundu. Savcı, 15 kişi hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnmek”ten 1 yıl 3 aydan 7,5 yıla kadar hapis istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu