Güncel

Üniversite Raşit Tükel’i seçti, Erdoğan, Mahmut Ak’ı atadı

İstanbul: İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) yapılan rektörlük seçimlerinin ardından sandıktan ikinci sırada çıkan Prof. Dr. Mahmut Ak, YÖK’ün atama yapması için Cumhurbaşkanı’na gönderdiği listede birinci sıradan gösterildi. 1202 oyla birinci olan Prof. Dr. Raşit Tükel ise ikinci sıraya düşürüldü. Cumhurbaşkanı’nın atama yapmasının beklendiği İstanbul Üniversitesi’nde Erdoğan gece yarısı atamasıyla Prof. Dr. Mahmut Ak’ı İÜ rektörlüğüne getirdi.

Seçimlerin ardından “Üniversitemize ve oylarımıza sahip çıkıyoruz” diyen üniversiteliler, Raşit Tükel’i desteklediklerini açıkladıkları birçok eylem yaptı. Atamanın duyulmasının ardından sosyal medyada üniveristeliler #benimrektorumdegil ve #BenimRektörümRaşitTürkel etiketleriyle kararı protesto ediyor.

Erdoğan’ın İstanbul Üniversitesi rektörlüğüne Mahmut Ak’ı atamasının ardından Raşit Tükel’i destekleyen İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi bir açıklama yaptı. Seçimler sürecini aktaran girişim, Erdoğan’ın gerçekleştirdiği atamanın sadece Raşit Tükel’i destekleyenlere değil tüm demokratik kamuoyuna karşı saldırı olduğunu ifade etti.

Açıklamanın tam hali:

“Türkiye’nin üniversitelerinin özerk, bilimsel ve demokratik bir kimliğe sahip olması için uzun süredir mücadele veren tüm unsurlar İstanbul Üniversitesi rektörlüğü seçimlerini ilk günden itibaren büyük bir ilgiyle takip etmiş ve iradelerini üniversitenin öğretim üyelerinin tercihleri doğrultusunda Prof. Dr. Raşit Tükel’i destekleyerek göstermiştir. Rektörlük seçimlerinde seçime katılan öğretim üyelerinin yarısına yakınından oy alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in seçim başarısı, savunduğu ilkeler ve yönetim modeli çerçevesinde demokratik kamuoyunun bütünü için bir umut ve heyecan kaynağı olmuştur. Üniversite öğretim üyelerinin ve bileşenlerinin açık desteğine rağmen YÖK, en çok oyu alan Raşit Tükel’i sıralamada ikinci sıraya indirmiştir. Üniversite bileşenleri ve demokratik kitle örgütleri beraberce YÖK’ün bu kararının arkasında yatan niyeti önceden sezinlemiş ve gereken cevabı demokratik haklarını kullanarak yüksek sesle dile getirmiştir. Raşit Tükel’in rektör olarak atanması dışında herhangi bir işlemin meşru görülmeyeceği cesaretle ve büyük bir dayanışmayla açıklanmıştır. Demokratik kamuoyunun iradesini böylesine açık bir biçimde ifade etmesine rağmen Cumhurbaşkanı, seçimlerden ikinci sırada çıkan adayı rektör olarak atamış ve bizzat kendisi tarafından her fırsatta dile getirilen sandığa saygı ilkesini hiçe saymıştır. Bu atama sadece İstanbul Üniversitesi’nde oy veren akademisyenlere ve süreçte Raşit Tükel’i destekleyen idari personele, taşeron işçilere ve öğrencilere değil tüm demokratik kamuoyuna karşı bir saldırı niteliğindedir.

Üniversiteleri siyasi iktidarın arka bahçesi haline getirme girişimlerine sonuna kadar direneceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bizler öğretim üyelerinin korktuğu, araştırma görevlilerinin iş güvencesi kaygısı duyduğu, öğrencilerinin polis tarafından avlandığı bir üniversite değil; eşit katılımın, akademik liyakatın, iş güvencesinin ve demokratik yollardan kendini ifade etme kanallarının geçerli olduğu bir üniversite istiyor ve Raşit Tükel’e verilen desteğin bu hedef doğrultusunda ortaya çıktığını hatırlatıyoruz.

Bizler İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi olarak en çok oyu almasına rağmen atanmayan Raşit Tükel’i tek meşru rektör olarak gördüğümüzü bir kez daha ifade ediyoruz. 12 Mart rektörlük seçimlerinden bu yana desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza teşekkür ediyor ve demokratik, özerk, bilimsel üniversite mücadelemizi çok daha güçlü bir biçimde sürdüreceğimize söz veriyoruz.”  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu