Güncel

Ülkede hak ihlalleri artarak devam ediyor!

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi mart ayı hak ihlalleri raporunu açıkladı.

İHD Hapishaneler Komisyonu tarafından hazırlana raporu sunan insan hakları savunucuları hak ihlallerinin giderken artığına dikkat çekti.

“ Ülkemiz sürekli Olağan hal üstü günlerini aratmayacak yasa ve uygulamalarla yönetilmekte şiddet, gözaltı, işkence ve tutuklamalar hız kesmeden devam etmekte” diyerek raporu sunmaya başlayan Mine Nazar’in, iç güvenlik yasasının sonuçlarını kaygı ile izlediklerini belirtti.

Bütün bunlara ek olarak Ceza infaz kurumları güvenlik hizmetleri kanun tasarısı adı altında yeni bir düzenlemenin her an mecliste kabul edilerek yasalaşması söz konusu.

Bu tasarı yasalaştığında, hapishanelerde yeni katliamların, var olan baskıların, tecrit işkencesinin daha da katmerleşerek uygulanacağı anlamına gelmekte” şeklinde konuşan Nazar’in, uygulanan hak ihlallerine karşı mücadeleye etmeye devam edeceklerini belirtti Nazar’in, raporu başlıklarını şu şekilde;Sağlığa Erişimle İlgili Hak İhlalleri, Haberleşme, Yazılı-Görsel Basın Yayın Hakkının Engellenmesi, Vefat, İntihar ve Cinayet Olayları, Tecrit, Disiplin İçerikli Hak İhlalleri, Baskı, Darp, Şiddet ve İşkence, Sevklerle İlgili Hak İhlalleri ve Sürgün Sevkler, Diğer Hak İhlalleri, Açlık Grevi Eylemleri” sıralayarak biz dizi hak ihlalini açıkladı.

Hak ihlallerinin sayısal verileri paylaşan Nazar’in, Sağlık ve sağlığa erişimle ilgili toplam 31 hak ihlali yaşandığını, haberleşme, basın-yayın vb. toplam 8 hak ihlali yaşandığı dile getirdi. 4 kişinin yaşamını yitirdiğini, 1 kişinin “intihar” ile 1 kişinin cinayet sonucu yaşamını yitirdiğini belirterek, yaşanan ölümlere dair bilgi verdi.

Baskı, darp, şiddet 8, sevklerle İlgili İhlaller 14, diğer hak ihlalleri 11 şeklinde sayısal verileri özetleyen Nazar’in, son dönemlerde hak ihlallerinin giderek arttığını, jet hızıyla ve tüm karşı çıkışlara rağmen yasalaşan iç güvenlik yasasıyla daha da artacağını belirtti.

İHD olarak hak ihlallerini takip etmeye, bu ihlallerle mücadele etmeye devam edeceklerini sözlerine ekleyerek açıklamayı sona erdirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu