Gençlik

İ.Ü.’de Yemekhane zamlarına tepki büyüyor

İstanbul Üniversitesinde yemekhaneye yapılan %85 oranındaki zamlara tepkiler devam ediyor.

Sene başından beri boykot, basın açıklaması ve protesto eylemlerine rağmen zamların geri çekilmemesi üzerine 26 Kasım Pazartesi’den itibaren yemekhanede yeni bir eylem politikası geliştirildi.

Yemekhane zamlarının geri çekilmesi gerektiğine atıf yapılarak ilk fiyatı olan 1 liraya yemek yeme pratiği örgütlendi. Pazartesiden itibaren her gün bir araya gelen üniversite öğrencileri olarak 1 liraya yemek yiyeceğimizi bildirdik ve 1’er lira vererek yemek yemeğe başladık. Her geçen gün eyleme katılan kitlenin artmasıyla polis ve ÖGB baskısı da arttı.

Salı günü Rektör danışmanıyla görüşmeye giden temsilci öğrencilere sivil faşistler yollarını keserek saldırdılar. Bunun üzerine Çarşamba günü örgütlenen eylem daha kitlesel geçti ve öğrenciler 1 liraya yemek yemeye başladılar.

Cuma günü ise hem Edebiyat hem Fen Fakültesi’nin turnikelerini tutarak yine 1 liraya yemek yiyeceğimizi söyledik ve yapılan ajitasyonlarla bilgilendirme yaptık. Birçok öğrencinin ÖGB’ye ve polise tepki gösterip geçeceklerini söylemesine rağmen yemek verilmedi. Ama kapı önünde yapılan ajitasyonlar ve bilgilendirmeler sayesinde neredeyse hiç kimse yemekhanelere girmedi ve yemek dağıtımı durduruldu. Yemekhane işlevini görmeden kapatıldı ve bizler de kapanma saatine kadar yemekhane içerisinde eylemimizi sürdürmeye devam ettik.

Pazartesi günü saat 13.30’da tekrar bir rektörlük görüşmesi olacak ve bizler yine taleplerimizi haykırmaya devam edeceğiz.

İstanbul Üniversitesi YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu