Emek

Tuzla tersaneleri hak gasplarının adresi

İstanbul: Kimse sormaz zengine nasıl bu kadar zengin olduğunu. Zenginliğine bakar, mallarına bakar, fabrikasına bakar. Ama işçisine bakmaz. Bakarsa bilir çünkü nasıl zengin olduğunu. Bakarsa görür çünkü çalışma koşullarını ve hak gasplarını. Bakıp da görürse duyar işçilerin kapı önlerinde haykırdığı sloganları.

“Buradan defolun” bu sözler görüp de görmek istemeyen birine ait. Kendi inşasını gözler önüne sermekten çekinen birine ait. “Bunları buradan kovacaksınız” sözleri de diğer sözü söyleyen “insana” ait. Bu öfke kime niye mi? Bu öfke haklarını arayan tersane işçilerine, nedeni ise haklarını istiyorlar diye. Peki bu duruma nerede ne zaman mı gelindi? Anlatalım tersane işçilerinin şu 2 günlük sürecini. Bahsettiğimiz sözlerin geçtiği yer Tuzla’da, Ada tersanesi için çalışan Peyk Gemicilik taşeron şirketinin önü. Bu sözlerde taşeron firmanın sahibine yani işçilerin patronuna ait. Neden mi bu sözleri sarf ediyor. Sebebi şu; işçiler ödenmeyen maaşları için 14 Ocak Pazartesi günü kapı önünde bir direniş başlattılar Limter-İş sendikası ile birlikte. Ve ödenmeyen maaşlarını istiyorlar. Bu öfke saldırganlık buna. Bu sözlerin sarf edildiği tarih ise 15 Ocak Salı günü. Sözlerin devamını merak edeceksiniz biz o konuda da bilgi verelim. Özel güvenlik ile beraber işçilere saldırı.

15 Ocak Salı günü Peyk Gemicilik’in patronu direnişte olan işçilerin üzerlerine adamlarını salarak direnişi bitirmeleri için saldırdı. “Paranızı vermiyorum, siz kimsiniz, ücretlerinizi veririm ama asgari ücret üzerinden olur. Direnişe devam ederseniz ben size ücretleri vermem. Vermiyorum, nasıl alacaksınız, gelin buyrun alın da görelim” diyen patrona işçiler “Ücret hakkımızı gasp edilemez” sloganını haykırdı.

İşçilerin direnişten vazgeçmemesi ve örgütlü duruşları karşısında patronları ve adamları geri çekilerek tersaneye gitmek zorunda kaldı.(Bir Ö-G okuru)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu