Güncel

Tutsaklara Sürgün İşkencesi

 H.Merkezi: Devletin tutsaklar üzerindeki baskıları sürgünlerle devam ediyor. Sadece Ocak ayı içinde 200 tutsak değişik hapishanelere sürgün edildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, sürgünlerle birlikte tutsaklar kadar ailelerinin de mağdur edildiğini söyledi. Sürgünlerin tutsaklarla birlikte ailelerini de ciddi anlamda mağdur etiğini dile getiren Bilici şöyle konuştu: “Çünkü aile Batman’dan kalkıp Rize’ye gitmek zorunda kalıyor. Ve çok kısa bir süre görüş gerçekleştirebiliyor. O süre içerisinde de oradaki infaz koruma memurları ve cezaevi yönetimi ile askerler, aileye karşı düşmanca bir tavır içerisinde oluyor. Her zaman söylüyoruz; bu keyfi sürgünler ve düşmanca tavırdan vazgeçilmelidir. Cezaevinde tutuklu bulunan birisinin sahip olduğu haklara saygı gösterilmesi ve uygulama noktasında da gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Ama maalesef zihniyet ve algı değişikliği Türkiye’de çok farklı bir noktadadır.

2012 yılı içinde 2 bini aşkın tutsağın sürgün edildiğini bu sürgünlerin 2013 yılının başlarında da sürdüğünü dile getiren Bilici, hapishanelerde idarelerin, infaz koruma memurlarının tutsaklara yaklaşımlarının düşmanca olduğunun altını çizdi.

Bilici Ocak ayında yapılan sürgünleri şöyle sıraladı:

3 Ocak: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 44 siyasi tutuklu ve hükümlü gruplar halinde Bandırma, Amasya, İnebolu, Çanakkale ve Karabük’te bulunan cezaevlerine sürgün edildi.

21 Ocak: Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 100’e yakın siyasi mahpus farklı cezaevlerine sürgün edildi.

21 Ocak: Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 27 siyasi mahpus Tekirdağ’da bulunan T ve F tipi kapalı cezaevlerine sürgün edildi.

26 Ocak: Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 24 siyasi tutuklu ve hükümlü Muş ve Erzurum cezaevlerine sürgün edildi.

28 Ocak: Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 8 siyasi mahpus Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu