Manşet

TTK’ya göre “iş kazalarının” çözümü işten atmalar

H.Merkezi: İş cinayetlerinin ardından bilindik pervasız açıklamaların ardı arkası kesilmiyor. Aşırı kâr hırsının kurbanı olan işçiler devlet erkânın açıklamaları ile bir kez daha katlediliyor. Açıklamalar o kadar pervasız ki söylenecek söz yok.

Kozlu’da 7 Ocak günü 8 işçinin hayatın kaybettiği maden göçüğünün ardından TTK Türkiye Taşkömürü Kurumu bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelge de bilindik pervasızlığın yanı sıra saldırının işareti verildi.

Genel Müdürlüğünün 697 sayılı genelgesine göre, yeraltında çalışan işçilerin borçlarını ödeyememesi nedeniyle büyük çoğunluğunun icralık olduklarının tespit edildiği belirtildi. İşçilerin ödeyemediği borçlarıyla ilgili kafalarının meşgul olduğu ve bu nedenle kazaya zemin hazırladıkları ifade ediliyor.

Genelgede ayrıca 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyemeyen işçilerin işten atılmasından bahsediliyor. Konuya ilişkin açıklama yapan Dev Maden-Sen TTK’yı protesto ederek dava açacaklarını belirtti. Dev Maden-Sen’in açıklaması kısaca şöyle; “İşçilerin icralık olmasını engellemek isteyen zihniyet öncelikle işçilerin ücret ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine kafa yormalı ve bu konuya ilişkin sorumluluklarını yerine getirmelidir. İş kazalarını önlemek için icralık işçileri işten atmayı düşünenler, İşçi Sağlığı İş Güvenliği kurallarını, yasa ve tüzükleri uygulayıp, denetimleri layıkıyla yapmaları yeterli olacaktır. Bu akıl dışı genelge, ahlak dışı olduğu kadar aynı zamanda hukuk dışıdır da. Derhal kaldırılması gerekir. Bu genelgeye imza atanlar görevde kalamaz, biran önce görevden alınması şarttır”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu