Manşet

Togo İşçilerine Uluslararası Destek

Ankara’da sendikalı olarak işe geri dönme talebiyle mücadelelerini kararlılıkla sürdüren Togo işçilerinin direnişi 3. ayını doldururken ulusal ve uluslar arası kamuoyunun desteği de gelişmektedir. Patronun bütün oyun ve planlarını boşa çıkartarak direnişlerini içinden geçtiğimiz zor dönemde, Ankara’nın merkezi bir konumunda sürdürme iradesini gösteren Togo işçileri çalışmaları ile fabrikada 3 aydır üretimin durmasını ve satışların büyük oranda düşmesini sağlamaktadır.

Okulların tatil olması ve sendikalarla kamu emekçilerinin tatil sebebiyle şehir dışında olması nedeniyle direnişin ilk günlerindeki kamuoyu desteğinin Ramazan ayı içerisinde azalmasına karşın Togo işçileri sendikalarıyla beraber çeşitli çalışmalara imza atmakta ve Sonbahar döneminde yoğun bir hareketlilik sağlamak için hazırlanmaktadır.

Bu temelde bir ay süresince Ankara’nın merkezi yerlerinde stant açarak Bakanlığa yaptıkları yetki başvurusunun verilmesi ve işe geri alınmaları için imza toplayan ve topladığı 12 bin imzayı direniş alanından Bakanlığa doğru 19 Temmuz’da yaptıkları yürüyüşle teslim eden Togo işçileri bu süreçte onlarca fabrikadan işçilerle temasa geçerek sendikal örgütlenmenin önemini de aktarmışlardır.

12 bin imzanın bakanlığa tesliminin ardından çalışmalarını uluslar arası bir kampanya ile geliştiren Deri-İş Sendikası da bağlı olduğu Küresel İşçi Federasyonu ile birlikte mücadelelerini 140 ülkedeki sınıf kardeşlerine duyurmaktadır. Bu kapsamda Küresel İşçi Federasyonu yetki tespitlerinin verilmesi konusunda Bakanlık üzerinde yaptığı çalışmalarda Togo işçilerinin direnişini bir sembol olarak ele alarak yoğun bir çalışma başlatmıştır. Gönderilen protesto mektuplarının yanı sıra Labourstart internet üzerinden başlatılan online kampanya ile Bakanlığa ve patrona yönelik dünyanın dört bir yanından protesto mektupları iletilmektedir. 10’u aşkın dile çevrilen kampanyaya ilk haftada 5 bini aşkın mektupla onlarca ülkeden emekçiler destek verdiler. Peru’dan, Honduras’tan, Senegal’den ve birçok ülkeden dayanışma mesajları da iletilmektedir. Bu çalışmaların bir başka sonucu da ILO’nun da devreye girerek Bakanlığa başvuruda bulunmayı kararlaştırmasıdır.

 

Ramazan ayında Togo direnişi

Ramazan ayında direnişçi işçilerin büyük çoğunluğunun oruç tutması sebebiyle iki grup halinde birer gün arayla direnişlerini sürdüren Togo işçileri direnişlerini 12’de başlatıp akşam iftarlarını beraber açtıktan sonra evlerine dağılma kararı almışlardır. İftarların beraber açarak işçiler patrona birlik ve dayanışmalarını göstermekte ve kamuoyunun da desteğini arttırmaktadırlar. Fitre ve zekatlarını direnişe veren, işçilerin iftar yemeklerini karşılayan onlarca vatandaş ve kitle örgütü ilk baştaki önyargılı tutumlarını da aşarak Togo işçilerinin haklı mücadelesinin daha geniş kesimlerce sahiplenildiğinin göstergesi olmaktadır.

Togo işçileri ayrıca sendikaları ve kitle örgütlerini ziyaret ederek maddi-manevi destek istemekte ve Dikmen ve Mamak’ta yapılan halk konserlerine ve etkinliklerine katılarak geniş kitlelere seslenmekte, bildiri dağıtıp mücadelelerini anlatmaktadırlar.

Direniş alanına yönelik ziyaretler de sürmektedir. 30 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında HDK ve UİD-DER işçileri ziyaret etmiştir. 2 Ağustos’ta Dersim festivalinden dönen YDG’liler toplu şekilde işçileri ziyaret etmişler ve işçilerin iftarlarını paylaşmışlardır. 3 Ağustos’ta ise DDSB’liler kitlesel olarak işçileri ziyaret etmiş ve hem iftar yemeği vermiş hem de maddi destek sunmuşlardır. Ziyaretlerde işçilerle mücadeleleri üzerine sohbetler edilmiş, neler yapılabileceği üzerinde durulmuştur.

Togo işçilerinin sendikalı oldukları ilk günden bu yana yanlarında olan, katkı sunan ve işçilerin sahiplenişi sayesinde direnişin bir parçası olan DDSB olarak Togo işçilerinin zafer kazanması için tüm çabamızı göstereceğiz.

 

Bir DDSB’li

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu