Emek

TMMOB; “Biz taraf olamazsak kim koruyacak bu hakları”

İstanbul: Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği(TMMOB) İstanbul Şubeleri başkanları ve yöneticileri 28 Kasım Çarşamba günü saat 12.30’da İstanbul Büyükkent Şubesi’nde bir araya gelerek basın toplantısı gerçekleştirdi.

Son zamanda TMMOB yönelik saldırılarla ilgili açıklama yapan başkanlar “yasal düzenleme” adı altında hedeflenenin örgütsüzlük olduğunu vurgulayarak, AKP iktidarının yapmış olduğu saldırılara karşı direneceklerini açıkladılar.

Basın toplantısında ilk sözü alan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Süleyman Solmaz, hazırlanan torba yasa için; “Bu yapılan çalışmalar bir reform değil hayatın yeniden dizayn yasasıdır” dedi ve basına hazırlanan metni okudu. Yapılan açıklamada; “Bugün meslek disiplinlerimiz ile kamusal hizmet ve kamusal mesleki denetim esaslı örgütlülükler tasfiye edilmek istenmektedir. Bu yapılar şekli yapılara dönüştürülerek AKP çevresinde kümelenmiş rantiye tarafından sürdürülen talan politikalarının önünde engel olmaktan çıkarılmak istenmektedir. Kamuoyuna tarafsız ve bilimsel temellerle gerçeklikleri aktaran; gerektiğinde etkin bir biçimde hukuk yolunu kullanarak yapılan yanlışlarla mücadele eden TMMOB’ye yönelik tasfiye politikaları da bu kapsam içindedir” denilerek bu saldırıların karşısında olduklarını şu cümlelerle açıkladılar; “Bir kez daha söylüyoruz önümüzdeki temel görev, bu saldırıya geçit vermemektir. Bizler TMMOB’ye bağlı Odaların İstanbul Şubeleri, onbinlerce üyemizin demokratik ve katılımcı bir biçimde yapılan seçimleri ile görev başında olan Şube Başkanları olarak; mesleğimize, meslektaşlarımıza ve Odalarımıza sahip çıkacak, birlik ve beraberlik içinde bağımsız ve demokratik meslek kuruluşlarımızın tasfiyesine dur diyeceğiz. Bunun bir kamusal görev olduğunu tekrar hatırlatıyor, iktidarı uyarıyor ve bu girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz.

Açıklamanın ardından şube başkanları söz aldı. Basın toplantısı boyunca yapılan değişikliğin ciddi boyutlarda zara getireceği vurgulandı. TMMOB’un, AKP’nin hedefi olduğu konusunda yürüttükleri; maden, kentsel dönüşüm, gıda, makine, tekstil vb. alanlarda mücadeleleri anlatılarak sistemin istediğini uygulamadıkları için sistemde hedef tahtasında olduklarını dile getirdiler.

Biz taraf olamazsak kim koruyacak bu hakları. Sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz” diyen başkanlar; “TMMOB’un AKP’nin istediği şekilde biçimlendirilmesi demek, bilimin ve teknolojinin halkın değil, bir avuç sömürücünün hizmetine sunulması demektir. Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve odalarımıza sahip çıkacak, bağımsız ve demokratik meslek kuruluşlarımızın tasfiyesine dur diyeceğiz” sözlerini vurguladılar.

Yapılan basın toplantısı şuan taslak halinde olan yasa için; birlikte mücadele etme çağrısıyla sonlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu