Emek

THY işçileri Kartal’da

Direnişinin 222. gününde Hava-İş sendikası üyesi THY işçileri 5 Ocak Cumartesi günü Kartal’da kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 14.00’te başlaması planlanan açıklama, Topkapı’da Şişecam fabrikasında direnişte olan işçilere TC devletinin kolluk kuvvetlerinin direnişi bastırmak için saldırdığını haber alan THY işçileri, Şişecam işçilerine destek vermek için direniş alanına gittiğinden kaynaklı açıklama 1 saat geç başladı.

Hava-İş Sendikası, Belediye-İş Sendikası, Deri-İş Sendikası, Yol-İş Sendikası, Tek Gıda-İş Sendikası ve Partizan, TÜM-İGD, EMEP, DİP, TKP gibi devrimci ve demokrat kurumların destek verdiği açıklamada söz alan Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilla Ayçin; “İşçi ve emekçi sınıfı daha örgütlü bir güç haline gelmediği takdirde egemenlerin hegemonyası ve sömürüsü daha şiddetli bir şekilde devam edecektir. İşten çıkarılan 305 işçi, işlerine geri alınmadığı takdirde THY ile imzalayacakları 2013 toplu sözleşmesine imza atmayacaklardır” dedi.

Ardından Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi söz alarak direnişte olan tüm işçileri selamladı. Örgütlü ve kararlı bir mücadelenin başarıyı getireceğini vurgulayan Servi; Kazlıçeşme direnişini örnek verdi.

 

“THY işçisi gülemiyor”

Daha sonra basın açıklamasını okuyan THY işçisi; “THY Genel Müdürü Temel Kotil 2 Ocak Salı günü yılın ilk saatlerinde bir mesaj yayınladı. Temel Kotil’in yeni yıl mesajında verdiği mesaj tek bir cümle ile özetlenebilir. ‘Kabin ekibi yolculara yeterince hizmet vermiyor, bu durumun düzelmemesi halinde ben size yapacağımı biliyorum.’ Temel Kotil yeni yıl mesajında kabin ekibinden daha fazla duygusal emek harcanmasını da talep etmektedir. Yani ne olursa olsun yolculara sürekli gülümseyin ve onları memnun edebilmek için canınızı dişinize takın demektedir. Sürekli gülümseyin ve daha fazla duygusal emek harcayın baskısı, çalışanları psikolojik ve fizyolojik hastalıklara sürükleyen bir baskıdır. Fakat THY personeli gülememektedir. Çünkü yaşadığı ağır baskılar, tehditler, tutarsız uygulamalar, maruz kaldığı çirkin muamele, grev hakkına yapılan utanmazca saldırı, haksız işten çıkarma uygulamaları çalışanları karamsar bir ruh haline itmektedir” denildi.

Grev hakkını demokratik bir biçimde savunduğu için işten çıkardığınız ve işe iade davalarını birer birer kazanmakta olan 305 işçiyi işlerine iade edin” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Basın açıklaması boyunca, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direndik kazandık, sıra işe dönüşte”, “Yer gök direniş, onurlu Hava-İş”, “Yaşasın sınıf dayanışması” vb. sloganlar atan kitle ardından halaylarla basın açıklamasını sonlandırdı.

 

Kartal ÖG okurları

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu