Güncel

“Talat Türkoğlu’nun akıbeti açıklansın”

İstanbul: Cumartesi Anneleri eylemlerinin 523.ncü haftasında adalet arayışlarını sürdürdü.

Bu haftaki eylemde Cumartesi anneleri 1 Nisan 1996’da İstanbul’a dönmek için Edirne’den ayrıldığı gün gözaltına alınarak kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu, faillerin yargılanmasını istedi.

Eylemde ilk olarak Tolga Baykal Ceylanın annesi Kadriye Ceylan söz aldı.

Kadriye Ceylan oğlu Tolga Baykal’ın planlı bir şekilde İğneada’ya çekildiğin ve burada kaybedildiğini, Tolga’nın kayıplar içinde arkasından en fazla mizansen yapılan kayıp olduğunu, Erdoğan’ın Cumartesi annelerine 2011 yılında söz verdiğini geçen süre içinde bir ilerleme kaydedilmediğini, davayla ilgili yeni itirafçılar çıktığını ancak bunların dikkate alınmadığını söyledi.

Ardından söz alan Talat Türkoğlu’nun kardeşi Julide Türkoğlu umutlarını yitirmiş olsalar da cezasızlığın son bulmasını istediklerini söyledi.

Türkoğlu ailesinin avukatı Gülizar Tuncer ise, Türkoğlu’nun bir devrimci olduğunu ve Türkiye’de 1990’lı yıllarda devrimcilerin başlarına ne geliyorsa yaşadığını söyledi. Türkoğlu’nun buna rağmen mücadelesinden vazgeçmediğini belirten Tuncer, Türkoğlu’nun kaybedilmesinin ardından başlattıkları hukuk mücadelesini aktardı. Başvurulacak her yere başvurduklarını fakat, sonuç alamadıklarını belirten Tuncer, diğer kayıp başvurularında olduğu gibi iç hukuktan bir sonuç elde edilemeyince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduklarını ve AİHM’in Türkiye’yi mahkum ettiğini söyledi.

Haftanın basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Gönül Sonbahar yaptı.

Türkoğlu’nun 1996 yılında ailesini ziyaret etmek için İstanbul’dan Edirne’ye gittiğini, bu yolculuk sırasında evinin kapısına kadar takip edildiğini ardından da 1 Nisan 1996’da İstanbul’a dönmek için Edirne’den ayrıldığı gün gözaltına alınarak kaybedildiğini söyledi. 1997 yılında JİTEM mensubu Kasım Açık’ın, Edirne yakınlarında bulunan çadır kentte polis, itirafçılar ve asker tarafından sorgulandığını itiraf ettiğini belirten Sonbahar, buna rağmen iç hukukta soruşturmada hiçbir aşama kat edilmediğini fakat AİHM’in Türkiye’yi mahkûm ettiğini söyledi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu