Manşet

Taksim mitingi coşkuyla sona erdi

İstanbul: 30 Mayıs’ta başlayan çatışmaların 31 Mayıs’ta doruğa ulaşması ve Türkiye’nin her tarafına yayılmasıyla kazanılan Taksim, kurulan barikatlar ve oluşturulan komün hayatı ile direnişini devam ettiriyor. Taksim Meydanı’na hakim olan coşku bugün Taksim Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile yüzbinlerce kişiyi kucakladı. Yüzbinlerce kişi Taksim’de gerçekleşen miting ile Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Devrimci kurumların ve kimi dernek ve odaların İstiklal caddesinde başlayan yürüyüşü ile İstiklal Caddesi sloganlarla yankılandı. Aralarında kadınların, gençlerin, Kürtlerin, Ermenilerin, Alevilerin, LGBT bireylerin de bulunduğu çok farklı kesimler tarafından oluşan yüzbinler hep bir ağızdan “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attılar.

Taksim Dayanışma Platformu’nun bir bileşeni olan Partizan’da Kitlesel olarak İstiklal Caddesi sokaklarında yürüyerek “ Her yer Taksim her yer direniş” , “Faşizme Karşı omuz omuza”, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını attılar. Direnişin ilk gününden beri Taksim’de çalışmalarını sürdüren Partizan’ın Taksim’e girişinde kitle tarafından alkış ve ıslıklarla karşılanması oldukça coşku verici bir tabloydu.

Mitingde Antakya’da Taksim direnişi için sokağa çıkan ve polis tarafından Abdullah Cömert’in yaşamını yitirmeden önce sosyal paylaşım sitesinden yayınladığı mesaj okundu. Mesajın ardından miting programı Bandista’nın sahne alması ile başladı. Bandista sahneye, parkın eskiden Ermeni mezarlığı olduğunu anımsatarak çıktı. Bandista’nın seslendirdiği kadın özgürlüğünü konu alan “Olur/olmaz” şarkısının ardından ise kadınlar hep bir ağızdan “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa” sloganı attı. Bandista, Taksim direnişlerine destek amacıyla sokaklara dökülen 1 Mayıs Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gülsuyu Mahallesi, Sarıgazi Mahallesi, Kızılay, Antakya, Gündoğdu, Adana, Bodrum, Kayseri, Dersim, Rize, Mersin, Eskişehir’i de sahneden selamladı.

Bandista’nın sahne almasının ardından Taksim direnişinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Taksim Dayanışması adına hazırlanan ortak metni ise mimar Mücella Yapıcı çıplak ayakla okudu. Yapıcı, konuşmasına Nazım Hikmet’in “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda” dizelerini okuyarak başladı. “Ağaçları kesip Topçu Kışlası’nı yapacağını söylediğinde insanların böyle bir tepki göstereceğinin ne sen farkındaydın ne de polis. Bize acımasızca saldırdın. Bir milletvekili Sırrı Süreyya nam-ı diğer ‘Kepçeci’, onlar olmasaydı olmazdı. Sağ olsun kepçeci, sağ olsun tüm milletvekilleri. Direniş ve dayanışma büyüdü ve 3-5 ağaç için verilen mücadelenin bu ülkede halkın en geniş kesimlerini kaplayan bir özgürlük, demokrasi, hak, hürriyet mücadelesi haline geldiğini gördü” dedi. Yapıcı, bugünden sonra artık herkesin her şeyin farkında olduğunu belirterek, “Evet bu mücadele 3-5 ağaç içindir, ama aynı zamanda yaşamımıza, geleceğimize, onurumuza, sahip çıkmak içindir. Çünkü ağaçlara sahip çıkmayanların yaşamlarına sahip çıkmayacağını hepimiz biliyoruz. Buradaki ve ülkenin dört bir yanındaki milyonlar artık eskisi gibi yönetilmek istemiyoruz. Gençler ve kadınlar olarak sürekli yok sayılmaktan bıktık. Demokratik katılım kanallarını bütünüyle yok eden her itirazı düşmanca bir refleksle yanıtlayan kendisi gibi olmayanlara saygı duymayan bir iktidar anlayışını reddediyoruz” dedi. Yapıcı’nın konuşmasının ardından Kardeş Türküler ve Boğaziçi Caz Topluluğu Taksim Gezi Parkı ilgili bestelerini seslendirdiler. Mor ve Ötesi ise kitleye coşkulu anlar yaşattı.

 

 

[widgetkit id=175]

[widgetkit id=176]

 

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=4aFPmZGnGrE&feature=youtu.be{/youtube}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu