Emek

“Taşeron çalışmaya izin vermeyeceğiz”

H. Merkezi: Bugün (24 Ocak) DİSK/Dev Sağlık-İş Sendikası üyeleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde sendika haklarının ellerinden alınmak istenmesini yaptıkları basın açıklamasıyla protesto ettiler.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çalışan Dev Sağlık-İş üyesi işçiler yaptıkları basın açıklaması ile her türlü baskı ve zora rağmen sendika haklarına sahip çıkacaklarını, taşeron çalışmaya karşı sonuna kadar direneceklerini duyurdular.

Taşerona başkaldırıyoruz. Güvenceli iş, insanca yaşam için buluşuyoruz” pankartı açan kitle eylem boyunca sık sık “Güvenceli iş, insanca yaşam istiyoruz”, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

Eyleme SES Aksaray Şubesi de destek verdi.

Dev Sağlık-İş adına basın açıklamasını okuyan Güzide Atacan; “Yeri geldi, açlık sınırının altındaki asgari ücretle çalışırken 30-40 liralık noter paramızı çocuklarımızın ekmeğinden artırıp, üç ay biriktirerek üye olduk sendikamıza. Biz sendika hakkımızı, onlarca arkadaşımızın işten çıkartılmasıyla, karda kışta yüzlerce gün sürdürdüğümüz direnişlerimizle, her türlü baskıya, gözaltılara, 27 yıllarla yargılanmamıza karşı direnerek kazandık. Biz sendika hakkımızı, kendi gücümüze güvenerek, haklılığımıza inanarak kazandık. Biz sendika hakkımızı, gücümüzle, aklımızla ve yüreğimizle kazandık” dedi.

Atacan; “Bizleri bugüne kadar yok sayanların sendika hakkımızı ve sendika üyeliğimizi yok saymasına, bu ülkeyi taşeron cumhuriyetine çevirmesine izin vermeyeceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

“Hakkımız olanı istiyoruz!”

Ayrıca bugün Dev Sağlık-İş Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama ile sendikasızlaştırma saldırısı kınandı.

İki gündür DİSK Devrimci Sağlık-İş üyesi taşerondan çalıştırılan sağlık işçileri ayakta. Çünkü AKP hükümeti tarafından çıkarılıp ‘bir devrim’ diye yutturulmaya çalışılan 6356 sayılı ‘Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’ taşeron işçilerinin sendika hakkını ortadan kaldırıyor” denilen yazılı açıklamada yeni düzenlemelerin gerçekte sendika üyesi olmuş 10 bin sağlık işçisini yok saydığına ve işçilerin taşeron şirketlerin kar hırsına köle olmaları için hükümetin elinden gelen her şeyi yaptığı vurgulanıyor.

Açıklama şöyle sonlandırılıyor; “Bütün üyelerimizin kendi özgür kararı ile belirledikleri sendikalı olma talebinin önündeki tüm engeller kaldırılıncaya, üyelikleri onaylanıncaya ve tüm taşeron sağlık işçilerinin başta sendikalı olma hakları olmak üzere emeklerinin korunacağı bir düzen oluşuncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu