Dünya

İsviçre’de Binler Taksim’deki Direnişi Sahiplendi!

Faişt TC Devletinin Taksim alanında estirdiği devlet terörünü lanetlemek için 01 Haziran Tarihinde İsviçre’nin Zürih ve Basel şehrinde binlerce kitle, Her Yer Direniş, Her Yer Taksim! Sloganıyla direnişi sahiplendi.

ZÜRİH’TE BİNLERCE YÜREK TAKSİM’İ SELAMLADI!

Faşist AKP hükümetinin Taksim alanında estirdiği devlet terörünü lanetlemek ve Taksimdeki kararlı direniş iradesini selamlamak amacıyla düzenlenen yürüyüşe katılan 1500 civarındaki kitle devlet terörüne tepkilerini gösterdiler. Türkiyeli devrimci-demokratik kurumlar ve göçmen kurumları (İTİF, İGİF, İDHF, Halk Cephesi, SYKP)`in yanı sıra, kimi spor klüp taraftarları (Çarsı Grubu, Ultra-Aslanlar..vb.) ile kendilerini ulusalcı olarak gören kimi çevreler ve katliama tepki duyan kitlelerin kendiliğinden katılımıyla gerçeklesen yürüyüş, polis izni olmaksızın Zürih Hauptbahnhof`unun içinde bir araya gelinerek oradan yürüyüşe geçildi.

Yürüyüş kortejinin önüne hazırladığımız „ÜBERALL TAKSIM,ÜBERALL WIDERSTAND- ITIF-IGIF“ ortak pankartla geçerek kendiliğinden organize olan etkinliğe yön verilmiştir.

Bahnhof`un içinde hazırladığımız bildiriyi okuyarak devamında yürüyüşe başladık. Yürüyüş güzergahını kendi inisiyatifimizle belirleyerek yol boyunca “Faşizme Karsı Omuz Omuza”, “Kahrolsun Faşist Diktatörlük”, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Hoch Die Internationale Solidarität”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” vb. sloganlar gür ve hic susmaksızın bitim noktasına kadar atılarak öfkelerini ifade ettiler.

Helvetiaplatz`a gelindiğinde Almanca olarak hazırladığımız bildiri bir kez daha okunduktan sonra, İTİF ve İGİF adına bir arkadaş kitleye hitaben Türkçe konuşma yaparak, faşist saldırıyı kınamış ve direnişi selamlayan bir konuşma gerçekleştirdikten sonra slogan ve halaylarla etkinlik sonlandırılmıştır.

BASEL

Basel 1Basel şehrinde 9 haziranda sonuçlanacak olan yeni ilticacılar yasasına karşı ve Taksim’le dayanışma mitingi yapıldı!

Saat 14.00’te başlayan 9 Haziran “iltica yasalarına hayır” yürüyüşü kurumların katılımıyla birlikte Claraplatz’an start aldı.

9 Haziran’da sonuçlanacak olan, yeni sertleştirilmiş iltica yasasını prtotesto etmek için 500’e yakın bir kitle ile yürüyüş gerçekleştirdi. İTİF ve İGİF tarafından “09 Haziran da oyunuzu hayır olsun!” sloganlı kamuoyuna yaptığı açıklama kapsamında, İTİF olarak flamalarımızla yerimizi aldık.

Bir buçuk saat süren yürüyüş bitirilmesinden sonra, saat 15.30 Claraplatz’a başlanacak Taksim’le dayanışma mitingine geçildi.

Yaklaşık 2000 yakın kitlenin katıldığı Taksim dayanışma mitingi, yerli ve göçmen demokratik kurumların yanı sıra Devrimci kurumlardan Partizan’da eylemde yer aldılar.

İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) olarak Almanca ve Türkçe bildirileri, flamalarımızla yürüyüşte yerimizi aldık.

Türkiye’de kentsel dönüşümün bir parcası olarak insanların güçlü bir öfkesiyle; Evini başına yıkanlara, kendisini sadakaya muhtaç edenlere, sefil bir yaşamı sefahat diye sunanlara karşı daha son sözünün söylenmediğini, verilen mücadelenin daha bitmediğini, İstanbul başta olmak üzere ülkemizin onlarca şehrinde sokaklara, meydanlara taşarak haykıranlara Basel’de selamlandı.

Kitlenin coşkusu ve öfkesi bir arada olup hep birlikte slogan ve marşlarla dayanışma yürüyüşü bitirildi.

(İsviçre Özgür Gelecek Okurları)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu