GüncelManşet

Süryaniler: “7 Haziran Türkiye’nin geleceğidir desteğimiz HDP’ye”

İstanbul: Toplumun birçok kesiminden yeni destek açıklamalarının yapıldığı HDP’ye ve yeni yaşam projesine Süryanilerden de destek açıklamaları geliyor. Süryanilerin çözüm bekleyen sorunlarının olduğunu belirten Süryani kurumlarından temsilciler, sorunların çözümü için 7 Haziran seçimlerinde “Tüm halkları ve inançları kucaklıyor” dedikleri HDP’ye destek vereceklerini söyledi. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkezi Seçim Komisyonu’nun bu gün milletvekili adaylarını açıklaması beklenirken, toplumun birçok kesiminden “sorunları birlikte çözmenin adresi” olarak nitelendirdikleri  partiye destek açıklamaları gelmeye devam ediyor. En son aralarında gazeteciler, yazarlar, şairler, akademisyenlerin bulunduğu 800 isimden “Başka bir hayatı hayal etme gücünü yitirmeden uyanmak vakti” diyerek destek açıklaması gelen HDP’ye, farklı kimlik ve inançlardan da destek artarak büyüyor. Geçtiğimiz dönem Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Süryani vekil Erol Dora’yı Meclis’e taşıyan HDP’ye, bu dönem de birçok Süryani isim aday adaylığı için başvuruda bulundu. İdil Süryani Kiliseleri Vakfı Başkanı Gebro Tokuş, Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker  ve Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Tuma Özdemir, Süryaniler olarak seçimlerden beklentilerini ve HDP’ye dair görüşlerini paylaştı. 


ist 070415 suryani hdp hilbijartin pistgiri“HDP’nin projesi tüm halkları ve inançları kucaklıyor”
İdil Süryani Kiliseleri Vakfı Başkanı Gebro Tokuş, HDP’nin yeni yaşam projesinin tüm halklar inançlar ve ezilenleri kucakladığı gibi HDP’yi de kucakladığını söyledi. HDP’den Süryaniler olarak beklentilerine kısmen de olsa cevap alabildiklerini ve cevap almaya devam edeceklerini düşündüklerini de ifade eden Tokuş, Asuri Süryani halkları olarak kendilerini kendi topraklarında özgürce ifade etmek ve kültürlerini yaşatmak istediklerini söyledi. HDP’nin seçimlerden güçlü çıkması durumunda buna zemin bulabileceklerini belirten Tokuş, “HDP’nin yeni yasam projesi yalnız Kürtleri değil diğer inanış ve ırklara mensup Türkiyeli tüm halkların sorunlarını çözebilecek nitelikte geniş kapsamlıdır. Seçimlere demokratik hakkimiz olan oyla destek vereceğiz. Süryani bir vatandaş olarak isteğim, Türkiye’de ve yurt dışında yasayan tüm Süryani vatandaşların secimde sandık başına gitmelerini sağlamaktır. Bunun için var gücümle çalışıyorum” dedi. 


Diaspora ve Türkiye’deki Süryanilere HDP’ye destek çağrısı!
Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker  ise Süryanilerin seçimlerden beklentisinin,  kendilerini temsil edebilecek adayların Meclis’e girmesi olduğunu söyledi. Süryani halkının birikmiş onlarca sorununun çözüm beklediğini ifade eden Türker, HDP’nin seçimlere parti olarak girme kararını “isabetli bir karar” olarak değerlendirdiklerini ve HDP’de aday adaylığı başvurusu yapan Süryani adayların aday gösterilmeleri  ve Meclis’e girmeleri durumunda Süryanileri temsil edebileceklerine inandıkları söyledi.  Türker, “HDP’nin farklı halk, inanç ve azınlıklara temsiliyet vermesi, var olan anti demokratik zihniyete ağır bir darbe vurmaktadır” dedi.  Hükümet tarafından çıkartılan yeni yasalarla Türkiye’yi bir polis devletine çevirdiğini ve HDP’nin bu yasalar karşılığında yürüttüğü mücadelenin de Türkiye halklarında karşılık bulduğunu ifade eden Türker, “HDP’nin Meclis’te bu yasalara karşı gösterdiği tavrın tüm Türkiye’de destek bulacağına inanıyoruz. HDP’nin yeni yaşam projesinin bu seçimlerde hayat bulacağına inanmaktayız ve herkesin HDP’den beklentisi de budur” diye konuştu. HDP’nin yürüttüğü politikanın başta kadınlar, gençlik, farklı etnik ve gruplardan halklar ve inançlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Türker, “Süryani Dernekler Federasyonu ve Süryani kurumları olarak HDP’nin yeni yaşam projesini özgür bir yaşam olarak görüyor ve gerçekleşmesi için çaba gösteriyoruz. HDP’nin demokrasi mücadelesinde başarıya ulaşması için bu seçimlerde oylarımızı sunacağız. Diaspora ve Türkiye’deki Süryanileri HDP’ye destek ve oy vermesi için çağırıyoruz” diye konuştu. 


ist 070415 suryani hdp hilbijartin pistgiri 1“7 Haziran Türkiye’nin geleceğidir desteğimiz HDP’ye”
Mezopotamya Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Tuma Özdemir, Türkiye tarihinde siyasete katılmaları çeşitli nedenlerle gerçekleşmeyen Süryanilerin de 7 Haziran seçimlerine önem atfettiklerini  söyledi ve “İlk defa siyasetle uğraşan bir halk olarak kendi adaylarımızı belirlemeye çalışıyoruz” dedi. “7 Haziran seçimine bir halk olarak ilgilendiğimizi ve kendi rızamızla talip olduğumuzu belirtiyoruz” diyen Özdemir, geçtiğimiz dönem Meclis’e ilk kez  PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın da önerileriyle desteklediği bir Süryani vekil olan Erol Dora’nın girdiğini bunun da Süryaniler açısından önemli olduğunu belirtti.  Özdemir son olarak şunları söyledi: “Süryaniler öz vatanında varlıklarını sürdürmek istiyorsa Kürt halkıyla beraber yaşamak zorundadır. Süryaniler ile Kürt halkı iç içe olmak zorundayız. Erol Dora’nın Kürt halkının desteğiyle Meclis’e girmesi Süryani halkının gönlünün fethetmiştir. 7 Haziran seçimi Türkiye’nin geleceğidir. Biz de Süryaniler olarak seçimden en iyi sonuçla çıkmak için elimizden gelen çabayı göstermek zorundayız. Hem yurt dışında hem yurt içinde olan Süryaniler olarak bu seçimin ne kadar önemli ve hayati olduğunun bilincindeyiz. Bilincinde olmayanları da bilinçlendireceğiz.  Siyasetle geleceğimizi belirleyelim. Siyasetle dünya aydınlığa ulaşır. Bütün Süryani halkını özellikle yurt dışındaki halkımız bu seçimde oylarımızı kesinlikle kullanalım. Bir oy bir oydur.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu