Dünya

Strazburg’ten Taksim’e Dayanışma

Strazburg: İstanbul’da başlayan ve Türkiye’nin her yerinde gelişmeye başlayan Gezi Parkı direniş eylemleri Avrupa’dan da destek bulmaya başladı.

Fransa’nın Strazburg şehrinde 1 Haziran Cumartesi günü saat 14’te, Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kitle, sloganlar ve açıklamalarla direnişçilerine sesine ses oldu.

Karl Marx’ın “Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı keser” sözü ve “Taksim Direnişiyle Dayanışma” alt sloganlı pankart ve çeşitli dövizlerin açıldığı eylemde sık sık “Faşizme Karşı Omuz Omuza!”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” ve bir çok slogan atıldı.

Fransızca, İngilizce ve Türkçe “Kahrolsun Türkiye’deki Faşist Düzen”, “İstanbul Yalnız Değildir”, “Korkak Medya”, “Taksim Bizim, Direniş Bizim” vb. dövizlerin taşındığı eylemde çeşitli kurum temsilcileri konuşmalar yaptılar. 400 civarı kitlenin katıldığı direnişe destek eyleminde ATİK temsilcisi de bir konuşma yaptı. Temsilci konuşmasında; saldırıların, müdahalelerin artarak büyümesine ve şiddetlenmesine rağmen direnişin de büyüdüğüne vurgu yaparak bizlerin de bu direnişe kayıtsız kalmayarak, bu direnişin sesi kulağı olarak geliştirmemiz gerektiğini söyledi.

Yaklaşık iki buçuk saat süren eylemin sonunda üniversite öğrencileri direnişi destek amaçlı şarkılar ve marşlar seslendirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu