Gençlik

İstanbul Üniversitesi; YÖK’e geçit yok!

İstanbul:25 Aralık Salı günü Beyazıt Meydanı’nda Akademisyen-Asistan ve öğrencilerin “Üniversite A.Ş’ye, YÖK’e, Yasasına Geçit Yok” eylemi yapıldı.

YDG, HDK Gençliğinin de içinde onlarca üniversite öğrencisinin örgütleyicisi olduğu eylem kitlesel bir katılımla gerçekleşti.

İÜ Edebiyat fakültesinde, Merkez Kampüs ve Beyazıt tramvay durağında toplanan yüzlerce kişi YÖK’e karşı olduklarını bir kez daha haykırdı.

Eyleme asistanlar “Asistan Kıyımını Durduracağız”, İstanbul Üniversitesi’nden çıkan öğrenciler, “Üniversite A.Ş’ye YÖK’e ve Yasasına geçit yok”, Edebiyat Fakültesi’nden gelen öğrenciler ise “Şirket değil üniversite, müşteri değil öğrenci” pankartı ile katıldı. 
Yapılan konuşmalarda ODTÜ direnişi selamlandı ve MÜ, GÜ, MSGSÜ, İTÜ, YTÜ gibi üniversitelerin rektörlerinin ODTÜ’de direnen öğrencileri kınayan açıklamaları ve açık bir şekilde egemenlerden yana taraf oluşu protesto edildi. Üniversitelerden akademisyenlerin ODTÜ direnişini selamlayan açıklamaları okundu ve “Polis şiddeti karşısında tek vücut olarak tepki gösteren ODTÜ’lü meslektaşlarımızın ve öğrencilerin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” denildi. Bunun yanı sıra Eğitim-Sen ve Asistan Dayanışması’nı temsilen açıklamalar yapıldı, öğrenciler adına ortak hazırlanan bir metin okundu. Asistanlar “YÖK ve taraftarlarının da şunu bilmesi elzemdir, bizler, onlar gibi 12 Eylül mahsulü birer hiç değiliz. Bizler var olanlarız, çünkü bizler üniversiteyi yıkanlardan değil bizzat yaratanlardanız” dedi. 
Eyleme HDK Yürütme Kurulu üyeleri, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı.

Meydanda buluşan öğrenciler, öğretim görevlileri ve asistanlar, “Sermaye defol üniversiteler bizimdir”, “Biz kalıyoruz YÖK gitsin”, “YÖK’te reform olmaz, YÖK kapatılsın”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş” sloganlarını attı. 

İstanbul YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu