Güncel

Somalı aileler, katillerin kaçırılmasına müsaade etmeyecek

H. Merkezi: Soma’da 301(+) madencinin katledilmesi ile sonuçlanan iş cinayeti davasına sanıkların getirilmeyeceği haberi ailelerin tepkisini topladı.

13 Nisan’da görülecek olan davaya ilişkin dün basında sanıkların ‘güvenlik’ gerekçesiyle duruşmaya getirilmeyeceği, bulundukları yerden görüntülü olarak ifadelerinin alınacağına dair yer alan haberlerin üzerine Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerinin aileleri Beşyol’da bulunan Madenci Heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eylemde, Soma’da yaşamını yitiren Ali Kavas’ın eşi Gülten Kavas söz alarak “Tam 327 gündür yüreğimize düşen ateşle yanıp tutuşurken, çocuklarımızın ve eşlerimizin katilleriyle yüzleşmek, içimizdeki öfkeyi bir nebze de olsa katillerin yüzlerine haykırmak istedik” diye konuştu.

Kavas, “Uykusuz geçen her günün, yetim kalan çocuklarımızın geleceğinin, evlatsız kalan anne babaların evlat hasretinin, kocasız kalan kadınların hesabını sormak istedik katillerin yüzlerine” diye konuştu.

Katillerle yüzleşme hakkının bile kendilerine çok görüldüğünü ifade eden Kavas, önce mahkeme şirketin birinci derece yöneticilerine ve cezaevinde olan sanıklarla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonuna getirilerek sorgularının yapılmasına karar verildiğini söyledi. Kavas, “Peki şimdi ne oldu da 301 kişinin katilleri korunmaya çalışılıyor” diye sordu.

Katillerin devlet tarafından kaçırılmalarına müsaade etmeyeceklerini de sözlerine ekleyen Kavas,  herkesi Soma davasına sahip çıkmaya çağırarak konuşmasını sonlandırdı. Kavas’ın konuşmasının ardından söz alan aileler de mahkemenin kararına olan öfkelerini dile getirdi, adalet istedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu