EmekGüncel

SML işçileri Decathlon önünde

SML Etiket'te direnişe geçen Dev-Tekstil üyesi işçiler, eylemlerini Marmara Forum Decathlon mağazası önüne taşıdı.

SML Etiket’te sendikalaştıkları için işten çıkarılan DEV TEKSTİL üyesi kadın işçilerin direnişi 21. gününde Avcılar’daki fabrika önünde devam ediyor.

Fabrikanın çevresinin bantlarla çevrilmesinin, tellere siyah perdeler çekilmesinin, güvenlik saldırılarının ardından işçiler, şimdi de direniş çadırı kurulan yerin kapatıldığını ifade etti.

Vardiya çıkışında işçilere seslenen direnişçiler “Bizler ustaların baskısına, mobbingine sessiz kalarak boyun eğerek içerideki koşulları değiştiremeyiz. Her türlü baskı ve mobbinge karşı ancak birlikte mücadele ederek kazanabiliriz” diyerek DEV TEKSTİL’e üye olma çağrısında bulundu.

İşten atılmalarının sorumlusunun SML Etiket yönetimi kadar, onların iş yaptığı firmalar da olduğunu belirten direnişçiler bu kapsamda eylemlerini 23 Şubat’ta Marmara Forum Decathlon mağazası önüne taşıdı.

“Direne direne kazanacağız”, “SML Etiket işçisi yalnız değildir”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını okuyan SML Etiket direnişçisi Derya Sırbudak “SML Etiket fabrikasında 28 Ocak günü 22 arkadaşımız ile birlikte işten çıkartıldık. İşten çıkartma nedeni olarak işlerin azalmasını öne sürüyorlar. Bu koca bir yalandır. Bu yalanın arkasında saklanan gerçek ise sendikal faaliyete dönük tahammülsüzlüktür. SML Etiket patronu ve yönetimi planlı bir şekilde bizleri işten çıkartmıştır. Fabrika yöneticileri yaptıkları toplantılarda ‘istediğiniz sendikaya üye olabilirsiniz, sizin anayasal hakkınızdır’ -diyorlardı. Ama yönetim anayasa, yasalar, uluslararası sözleşmelerle tanınmış haklara saldırarak suç işliyor” ifadeleriyle süreci anlattı.

Sırbudak, SML Etiket işçileri olarak taleplerini şöyle sıraladı:

*İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın.
*Sendikal örgütlenmeye dönük yönelik baskılar son bulsun.
*Taşeron işçiler kadroya alınsın, taşeron çalışma sonlandırılsın.
*Baskı ve mobbing son bulsun.
*Tüm çalışanlara insanca yaşamaya yeten ücret verilsin.
*Kısa çalışma ve ücretsiz izin gibi hak kaybına neden olan uygulamalar son bulsun.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu