Emek

Sizleri sevdiklerinize THY değil emekçiler ulaştırıyor!

 

H.Merkezi: THY işçileri 4. Haftada Taksim THY satış ofisi önünde eylem yaptı.

Her cumartesi günü saat 14.00’da taksimde eylem yapan THY direnişçileri bu haftada 1 saatlik oturma eylemi yaptı. THY satış ofisini girişine oturan işçiler, kapının hemen önüne de “işten atılan işçiler, işlerine geri alınsın Grev haktır yasaklanamaz yazılı pankart açtılar.  Oldukça coşkulu geçen eylemde işçiler “işçi kıyımına son, grev hakkı pazarlık konusu edilemez” vs. yazılı dövizler taşıdı.

İlk olarak konuşma yapan hava iş sendikası başkanı Atilay Ayçin bir konuşma yaptı. Ayçin direnişe destek olan kurumları selamlayarak “29 Mayısta en temel haklarını kullanan işçiler işten atıldı, öğünden bu yana 130 gündür direniyoruz biz işimizi ekmeğimizi istiyoruz” dedi. Ayçin ileri demokrasi narası atan başbakana demokrasi dersi veriyoruz diyerek biz bu yoldan geri dönmeyiz dedi.

Ayçin’in ardından işçiler adına basın açıklamasını okuyan Ceren Beytaş ise; “THY oluşan personel boşluğunu deneyimsiz ve düzensiz bir çalışma tipi olan part time çalışanlarla kapatmaya çalışıyor, bu durum ise kazaya davetiye çıkarıyor” diyerek burada verdiğimiz mücadele sadece işten atılan 305 işçinin değil tüm havacılık sektöründe çalışan işçilerin haklarının korunmasıyla hatta halkımızın uçuş emniyetiyle ilgilidir dedi. Suriye’ye yönelik olası bir savaşın halklara zarar getireceğini belirten Beytaş sizleri sevdiklerinize THY markası değil biz emekçiler ulaştırıyoruz” dedi.

DDSB’nin de flamalarla katılarak destek verdiği eylem direniş marşlarının söylenmesiyle devam ederken Bahçelievler İlçesi Dayanışma Değişim Platformu da bir basın açıklaması yaptı.

Eylem sloganlarla biterken işçiler halay çekti, horon tepti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu