Manşet

“Sendikamla işe dönene kadar mücadele edeceğim”

Bursa: DHL Kargo’nun dağıtımının yaptığı Amerikan Bertişi Tabak işyerinde çalışan işçilerin TÜMTİS’te örgütlenmesinden bu yana DHL patronun baskıları da artarak devam ediyor. Öncü işçilerden Ali Atıcı “daralmaya gidiyoruz” bahanesiyle işten atıldı.

Bu saldırıya karşı Atıcı 16 Nisan tarihinden bu yana iş yeri önünde sendikayla birlikte direnişe başladı. Biz de 17 Nisan günü direniş yerinde işten atılan işçi ve sendika yöneticileri ile yaşanan gelişmeler hakkında söyleyiş gerçekleştirdik.

 

– Burada yaşananlardan ve direnişteki gelişmelerden bahseder misiniz?

– Ali Atıcı: Bir yıla yakındır burada çalışıyordum. Sabah 7, akşam 5 asgari ücretle çalıştırılıyorduk. Hiçbir sosyal güvencemiz yoktu. Bu kötü koşullardan dolayı sendikalı olmaya karar verdik. Bunu duyan işyeri müdürleri genel merkeze bildirmişler. İstanbul’daki DHL genel müdürü de Hak-İş bağlı Öz Taş-İş Sendikası’nı noterle birlikte iş yerine getirip bizi zorla üye yapmaya çalıştılar.

Ben de bu sendikanın işçi yanlısı bir sendika olmadığını, patron yanlısı olduğunu söyleyerek, TÜMTİS için üye çalışması yaparken; müdürler “bu sendika sol sendikadır” diye bize baskı yaptılar. Ancak başarılı olamayınca beni işten çıkardılar. Bunun bedeli ne olursa olsun mücadelemi sürdüreceğim. Seçtiğim sendikayla birlikte işe dönünceye kadar!

 

“Başarımızı birlikte kutlayacağız”

Bursa TÜMTİS Şube Sekreteri Metin Şahin: Öncelikle teşekkür ederiz. Her daim işçinin yanında olduğunuzu her platformda gösteriyorsunuz. Süreç öyle bir süreç ki insanlar köle koşullarında çalışmak zorunda kalıyorlar. Sendika örgütlemelerini işsizlikle, işten atma tehditleri ile yok etmeye çalışıyorlar. Ama biz de işçileri örgütlemek için çalışıyoruz.

Zaten TÜMTİS olarak DLH’de ülke genelinde çalışmamız var. Bunu mutlaka başaracağız ve bu başarımızı da birlikte kutlayacağız. Direniş çadırına diğer kargolarda çalışan TÜMTİS üyeleri ve işyerinin çevresindeki diğer işyerlerindeki işçiler de ziyarette bulunarak, dayanışma duygularını iletiyorlar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu