Güncel

SDP’den Silahlı Saldırıya İlişkin Açıklama

H. Merkezi: Sosyalist Demokrasi Partisi(SDP) Merkezi Yürütme Kurulu, Genel Merkezlerine 29 Aralık günü yapılan silahlı saldırıya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Genel merkeze gelen üç saldırganın “Dev-Lİs bürosunun nerede olduğunu” sorduktan sonra yanlışlıkla karşı dairede bulunan emekli bir savcının kapısını çaldıkları, SDP’li sandıkları savcıya kuru sıkı tabanca ile üç el ateş eden saldırganların olay yerinden kaçarak uzaklaştığı belirtildiği açıklama yaşanan saldırının ODTÜ’de yaşanan gelişmelerle bağlantılı olduğu ifade edildi.

Bu olayın, Başbakan Erdoğan’ın, mini bir ordu eşliğinde gerçekleştirdiği ODTÜ ziyareti sonrası açığa çıkan bir ortamda gerçekleşmiş olması manidardır. İçte ve dışta kendini savaş  hükümeti ilan eden AKP iktidarı, Başkanlık da dâhil gelecek planlarını ülkeyi tehlikeli bir kutuplaşmaya iterek uygulamaya çalışmaktadır. Sosyalist Demokrasi Partisi olarak, bu tür bir saldırı ile ilk kez karşı karşıya kalmıyoruz.

Gençlik örgütümüz Dev-Lis’in sitesine yönelik hackleme saldırılarından tehdit maillerine kadar çeşitli yöntemlerle sürdürülmekte olan bu saldırıların neyi amaçladığını da gayet iyi biliyoruz. Polis terörü ile, gözaltılarla, uydurma senaryolar üzerinden operasyon ve tutuklamalarla muhalefeti sindirmeye çalışan egemenler, sokağı zapturapt altına almayı başaramamıştır. Bunun son örneği, tüm ülkeye yayılan ODTÜ direnişidir.

Olağanüstüleştirilen hukuk, özel yetkili mahkemeler, kitlesel tutuklamalar; sokağı, direnişi ve muhalefeti durduramayınca, egemenlerin bu tür açık provokasyon yöntemlerine başvurması şaşırtıcı değildir. Devleti reforme etmek ve ileri demokrasi iddiasıyla başa gelen AKP hükümeti, Kürt sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin kadim sorunlarına karşı bilindik devlet reflekslerinde tıkanmıştır. Daha birkaç yıl önce Dink suikastı ve Roboski katliamının “devletin derin dehlizlerinde kaybolmasına izin vermeyeceğini” söyleyen Başbakan, bugün artık ülkeyi o dehlizlerin en zifiri karanlığından yönetmeye çalışmaktadır” denilen açıklamada SDP’nin tutuklamalara, baskılara inat mücadelesini sürdüreceğinin altı çizildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu