Güncel

SDP gözaltıları kınadı

H. Merkezi: Taksim Gezi Parkı direnişi sürerken dün Sosyalist Demokrasi Partisi’nin (SDP) İstanbul İl Örgütü’nün kapıları kırılarak bina içine gaz bombası atılması ve parti çalışanlarının gözaltına alınmasına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda ilk konuşan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, “Bu mücadele yalnızca ağaç mücadelesi değildir. Polis şiddetine rağmen mücadele başarılı olmuştur” diyerek, AKP dahil hiçbir partinin mücadelenin asıl perspektifini görme yeteneğine sahip olmadığını dile getirdi.

11 Haziran’da gerçekleştirilen baskında, il binalarının kullanılamaz duruma getirildiğini belirten Turan, dün partiye gitmek isteyen 7 üyelerinin daha gözaltına alındığını kaydetti. Gözaltındaki üyelerinden yaralı olanların bulunduğunu söyleyen Turan, “Hiç kimse yanlış hesap yapmasın. SDP tek başına değildir. Sefer yapabilirsiniz; ama bunu zaferle sonuçlanacağını düşünenler yanılır. Başbakan’ın provokatif söylemleri AKP’nin tabutuna çivi çakıyor” dedi.

 

Bugün ‘flamalılar’, yarın kadınlar, sonra taraftar grupları gitsin!”

ÖDP, EMEP, TKP, Kaldıraç, EHP, Halk Cephesi, ESP, Partizan, Alınteri vb. devrimci, demokrat ve yurtsever kurumlar adına açıklama yapan Deniz Demirdöğen ise, direnişi bölmek için hükümet tarafından “çevreci”, “marjinal” ayrımı yapılmaya çalışıldığını belirterek, SDP’ye yapılan baskını kınadı. TTB Merkez Konsey üyesi Hüseyin Demirdizen de yaşananların fiziksel hasarların dışında, psikolojik ve sosyolojik olarak ciddi tahribatlar yarattığına dikkat çekti. DİSK İstanbul Temsilcisi Önder Atay ise SDP’ye yapılan baskının toplumun bütün kesimlerine yapılan saldırıdan ayrılamayacağını belirterek, “Bugün ‘Flamalılar Gezi’den gitsin’ diyenler, yarın ‘Kadınlar gitsin’, öbür gün ‘Taraftar grupları gitsin’ diyeceklerdir” diye konuştu.

Toplantıda son olarak söz alan Milletvekili Sebahat Tuncel ise, “Bu direnişin temeli politiktir. Bu bir ekoloji politikasıdır ve toplumun diğer alanlarını da bu politika belirler” dedi. Başbakan’ın söylemlerine tepki gösteren Tuncel, “Velev ki marjinaliz. Marjinal olanlara işkence yapma hakkın var mı? Marjinalleri öldürecek misin? Bu nasıl bir demokrasi kültürüdür? Gelinen noktada Başbakan ülkeyi yönetememektedir” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu