Güncel

Sarıgazi’de halk Sivas kararını protesto etti

13 Mart’ta Sivas katliamı davasında verilen zaman aşımı kararı birçok yerde olduğu gibi Sarıgazi’de de bir yürüyüşle protesto edildi.

Birçok kurum ile birlikte kahve ve caddelerdi gezerek, 14 Mart akşamında yapılacak yürüyüşe çağrı yaptık. Bu çağrılarda zamanın bir ve  beraber olma zamanı olduğunu ve sessiz kalırsak Semsûr’de (Adıyaman) Alevilere ait evlerin işaretlenmesinde gördüğümüz gibi devletin yeni katliama hazırlanmasına göz yummuş olacağımızı söyledik.

Sarıgazi halkı da “Biz Aleviler olarak bu  katliama sessiz kalmamalıyız” dediler ve kurumlarla birlikte eylemi örgütlediler.

Akşam saat 19.00’da Vatan İlköğretim Okulu önünde başlayan yürüyüşümüze bine yakın kişi katıldı. Oldukça coşkulu geçen eylem, alkışlar ve zılgıtlarla Demokrasi Caddesi’ne yapılan yürüyüşle başladı.

Halkın katılımı yoğun olur da polisin katılımı yoğun olmaz mı? Yığınlarca polisin varlığı halkı geri adım attırmazken, kitle durmadan “Katil polis Sarıgazi’den defol”, “Hükümet istifa”, “Katil devlet hesap verecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganıyla karşılık verdi.

Merkeze gelindiğinde Sivas katliamında yakılan 35 can için saygı duruşu gerçekleştirildi ve basın metni okunduktan sonra eylem sona erdi.

Sarıgazi Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu