Emek

Samsun BAT Sigara Fabrikası’nda kazanan işçiler oldu!

Ankara: Samsun’ un 19 Mayıs ilçesinde British American Tobacco Sigara Fabrikası patronu işten attığı 8 işçinin direnişi sayesinde işçilerin tazminatlarını ve sosyal haklarını ödemek zorunda kaldı.

Samsun’ da 26 Şubat günü müfettişler BAT Fabrikası’na gelmiş, işçilerin bir kısmı görünmemeleri için fabrikanın bir bölümüne kilitlenmiş, diğerleri ise fabrika patronu gelen müfettişlerle ‘toplantı’ sırasındayken toplantı odasının kapısını kırarak içeri girmişti. Patron ise işçilere “artık burada çalışmıyorsunuz” diyerek tek taraflı iş akitlerini feshetmişti.

İşten çıkarıldıkları söylenen işçiler ise fabrikadaki çalışma koşullarına ve işten çıkarılmalarına karşı çıkan işçiler ise iş bırakarak bu duruma karşılık vermişlerdi ve hukuki süreci başlatmışlardı.

İşçi düşmanlığında ünlü BAT Fabrikası’ndan daha önce işten çıkarılan taşeron işçilerle birlikte direnişe başlayan işçiler iki gün sonra patrona geri adım attırdı. Patron, işten atılan 8 işçinin tazminatlarını ve sosyal haklarını vermeyi kabul etti. Ancak daha önceden patronla mahkemelik olan 23 işçinin işten çıkarılacağı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu