Dünya

Rus halkı sosyalizmi istiyor

KİEV |14-02-2013 | Ankete göre Rusya halkının yarısından fazlası (yüzde 51) Sovyetler Birliği’ndeki sosyalist planlı ekonominin en doğru ekonomik düzen olduğunu düşünüyor. Özel mülkiyet ve piyasa ekonomisinden yana olanların oranı ankete yüzde 29 olarak yansıdı. Anket katılımcılarının yüzde 20′si ise soruyu yanıtsız bıraktı.

Rusya ‘da yapılan kamuoyu araştırmaları, eski sistemin çöküşünün üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen, halkın büyük kesiminin hâlâ Sovyetler Birliği’ne özlem duyduğunu gözler önüne sermeye devam ediyor.

Ülkede gelir dağılımındaki bozukluk, toplumun sosyal katmanları arasındaki uçurumun kapatılamaması, hayat pahalılığı, rüşvet ve yolsuzluğun gündelik hayatın ayrılmaz parçası olması gibi pek çok olumsuz faktöre dikkat çekenler, hâlâ pazar ekonomisi temelli kapitalist sisteme mesafeli duruyor.

Yuri Levada kamuoyu araştırma şirketinin son anketine göre, Rusya’da halkın büyük çoğunluğu SSCB’de var olan sosyalist sistemin bugünkü rejimden daha iyi olduğu görüşünde.

Turkrus.com sitesinin haberine göre anket katılımcılarının yüzde 22′si bugünkü siyasi sistemi daha iyi bulduğunu belirtirken, yüzde 22′si “Batı tipi demokrasi”den yana olduğunu söyledi. Yüzde 36′lık kesim ise Sovyetler Birliği’ndeki sistemin ülke için daha faydalı olduğunu savundu.

Ankete göre Rusya halkının yarısından fazlası (yüzde 51) Sovyetler Birliği’ndeki sosyalist planlı ekonominin en doğru ekonomik düzen olduğunu düşünüyor. Özel mülkiyet ve piyasa ekonomisinden yana olanların oranı ankete yüzde 29 olarak yansıdı. Anket katılımcılarının yüzde 20′si ise soruyu yanıtsız bıraktı. (Sonat KEREM/DHA)

AHM-ATİK Haber Merkezi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu