Güncel

“Rütbelilerin de olduğu 40 kişi saldırdı”

H. Merkezi: Ağrı 12. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda “Kürt-Türk” tartışması nedeniyle saldırıya uğrayan Kürt asker, “Kantinden tüm askerlere satış yapılırken, bize niye vermiyorsun deyince, aralarında rütbelilerin de olduğu yaklaşık 40 asker ellerinde cop, bıçak ve çeşitli kesici aletlerle bize saldırdılar. Arkadaşlarımıza baktığımızda kimisinin kolu, kimisinin ayağı kırılmış, bir arkadaşın bacağından bıçaklanmış ve çeşitli yerlerinde darp edilen arkadaşlarımızı gördüm. Herkes yerlerde kıvranıyordu” dedi. 

Ağrı 12. Mekanize Tugay Komutanlığı’nda birliklerine dağıtılmak için Askeri Toplama Merkezi (ATM) alınan Kürt askerler, “Kürt-Türk” tartışması üzerine saldırıya maruz kalmış ve 9 asker çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. Bu durum üzerine telefonla İHD Van Şubesi’ne başvuran askerler, can güvenliklerinin olmadığını İHD yetkililerine bildirdi. Saldırıya uğrayan Kürt askerlerin birinin ayağında bıçak darbesi, birinin kafasında cop ve sert madde darbeleri ve diz kapaklarından yaralanmalar olduğu görüldü. Yaşadıkları saldırıya ilişkin ismini vermek istemeyen ve bıçakla yaralanan bir asker DİHA’ya bilgi verdi. Yaralı asker, yaşananlara ilişkin şunları anlattı: “Biz iki gündür burada bekletiliyorduk. Dün biz kantine giderek bir şeyler almak istedik. Kantine bakan asker, satışın bittiğini söyledi. Biz de sesimizi çıkartmadık, ama biz daha oradayken başka askerler gelip alış veriş yaptılar. Biz de dedik ‘hani satış bitmişti, niye böyle ayrımcılık yapıyorsun, Kürt olduğumuz için mi vermiyorsun?’ diye sorduk. Bize ‘Ya siz ne laf anlamaz insanlarsınız, anlayın artık tipiniz hoşuma gitmedi, hepiniz teröristsiniz’ dedi. Biz de buna tepki gösterdik. Aralarında rütbelilerin de olduğu 35-40 kişi ellerinde bıçak, cop ve çeşitli kesici aletlerle bize saldırdılar. Biz de kendimizi korumak için yatakhaneye doğru koşmaya başladık, önümüzü kestiler, bazılarımız da Tugay’ın içinde koşmaya başladık. Arkamızdaki askerler ‘onları bırakmayın, kaçmasınlar, bunların hepsi terörist’. Sanırım bunları söyleyen rütbelilerdi. O sırada nöbet tutan askerler etrafımızı sardılar ve bizi dövmeye başladılar. Arkadaşlarımıza baktığımızda kimisinin kolu, kimisinin ayağı kırılmış, bir arkadaşın bacağından bıçaklanmış ve çeşitli yerlerinde darp edilen arkadaşlarımızı gördüm. Herkes yerlerde kıvranıyordu, daha sonra Tugay’da bulunan revire götürüldük ve daha sonra Ağrı Devlet Hastanesi’ne sevk edildik. Ayakta tedavi edildikten sonra yaralı halde bizim ifadeler alındı.” 

 

‘Haklı bize saldıranlar çıktı’ 

İfadeler alındığında işin ilginç yanı saldırıya uğramalarına rağmen kendilerinin haksız duruma düştüğünü belirten asker, ” ‘Bize restleşiyorsunuz arkadaşlarınızla? Niye o kadar asker arasında tepki gösteriyorsunuz? dediler. Haksız biz, haklı bize saldıranlar çıktı” dedi. 

 

Koskocaman Tugay’da yetkili kimse yokmuş!

İsmini vermek istemeyen asker, yaralı 9 kişinin ifadesi alınırken, kendilerine saldıranlardan sadece 4 kişinin ifadeleri alındığını aktararak, “Can güvenliğimiz yok, ailelerimiz gelsinler bizi buradan çıkartsınlar. Yetkililer bu konuda duyarlı olmasını istiyorum” çağrısında bulundu. 

Konu ile ilgili görüştüğümüz Tugay Komutanlığı yetkilileri, bu konuda bilgi verecek herhangi bir yetkilinin olmadığı ve şuan bir açıklama yapılmayacağı belirtti. (diha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu