Manşet

“Rojava’da ambargoya ve kuşatmaya son!”

İstanbul: HDK İstanbul İl Meclisi. Rojava’daki Kürtlere yönelik ambargo’yu ve TC’nin müdahalesini protesto etti. Saat 17.00’da Galatasaray Lisesi Önünde toplana kitle, Taksim Meydanına yürüyerek burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türkçe ve Kürtçe “Rojava’da ambargoya ve kuşatmaya son” pankartı arkasında toplanan kitle yağmur altında gerçekleştirdiği yürüyüşte ambargoyu protesto eden sloganlar attı.

Taksim Meydanına gelindiğinde; HDK İstanbul Meclisi adına basın açıklamasını Fatma İnce okudu. TC devletinin Suriye’deki savaşa emperyalist çıkarlar için yöneldiğine değinene basın metninde; bu gün Ceylanpınar’daki Tel Hemud Mülteci Kampında ve çevresindeki askeri bölgelerde, bu gün Suriye’de Rojava’ya saldıran çetelerin eğitildiği ve çatışmada yaralananların buradaki hastanelerde tedavi edildiği belirtildi. Bu yoğun saldırılara ek olarak; Rojava’ya yönelik bir ambargo uygulandığı belirtilen basın metninde; “ çetelere açık tutulan 12 sınır kapısı, insani yardıma kapatılmıştır.” denildi.

“Ortadoğu’da ‘ikinci bir Gazze’ye kimsenin seyirci kalma lüksü yoktur. Bu bağlamda, sınır kapılarının insani yardıma açılmasını ve yardım kampanyası önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz” denilen basın açıklaması; direnen Rojava Halkı ile dayanışma çağrısı yapılarak bitirildi.

Bilindiği üzere; HDK önce daha önce de; İlk olarak İstanbul’da ve daha sonra da diğer alanlarda Rojava’ya yardım kampanyaları örgütlemeyi önüne koymuş ve Ceylanpınar Belediyesi üzerinden yardımları ulaştıracaklarını belirtmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu