Güncel

Militanlar Roboski katliamını kınadı!

Elimize e-mail yoluyla ulaşan habere göre TKP/ML militanları Roboski katliamının yıldönümünde çeşitli eylemler yaptı .

Açıklamada “Faşist Türk devletinin Roboski’de gerçekleştirdiği katliamın üzerinden bir yıl geçti. Kürt ulusunun kadim toprakları üzerinde yaşanan ne ilk katliamdı bu, ne de son olacaktı.

Faşist devlet geleneği katliamlarla dolu geçmişine bir yenisini ekleyerek, halkların kanını dökmeye devam ediyor. Roboski katliamıyla ilgili göstermelik meclis komisyonu oluşturularak, katledilenlerin ailelerine tazminat teklif edilerek yalan ve kara propagandayla katliamın üzeri ‘kaza’ örtüsüyle perdelenmek istiyor.

Faşist Kemalist diktatörlük Kürt ulusuna, devrimci kitlelere ve halka yönelik katliamla vermek istediği mesajın ardından Roboski katliamı defterini kapatmak istiyor. Katliamın birinci yılında yapılan anmalar ise bu defterin kolay kolay kapanamayacağının mesajını veriyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle devam etti:“Partimiz TKP/ML’ye bağlı militanlar katliamın yıl dönümünde faşist Türk devletinin katliamcı yüzünü bir kez daha teşhir etmek, Kürt halkına, yoksul işçi ve emekçilere katliam ve saldırılara karşı örgütlenme çağrısı yapmak amacıyla bir dizi eylem gerçekleştirdi. Roboski katliamının yıldönümünü takip eden günde gerçekleşen eylemlerin ilki 1 Mayıs Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

18 Mayıs Caddesi üzerinde bir noktaya ‘Roboski’yi Unutmadık, Hesap Soracağız’-TKP/ML TİKKO imzalı pankart asan militanlar halkın kendilerini coşkuyla karşılamasını havaya ateş açarak selamladılar.

Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde de yoğun bir şekilde yazılama ve pankart asma eylemi gerçekleştirildi. ‘Roboski katliamının hesabını soracağız-TKP/ML TİKKO‘ imzalı bomba süsü verilmiş pankart, merkezi bir noktaya asılarak katliam bir kez daha teşhir edildi.

Bir gün sonra akşam üzerine kadar asılı kalan pankart, düşmanın geniş güvenlik önlemleri altında bomba imha ekiplerinin fünyeyle patlatması sonucu indirilebildi.

Militanlarımız aynı zamanda mahallede geniş bir sahada yazılama çalışması yürüttü. ‘Roboski katliamının hesabını soracağız’, ‘Roboski’nin katili patron ağa devleti’, ‘Yaşasın halk savaşı’, ‘Halk Ordusu TİKKO çetelerin peşinde’ şiarları Gülsuyu gecekondu emekçilerinin duvarlarına nakşedildi.

Ayrıca yakın tarihte açıklanan MLKP Şehidi Yılmaz Selçuk da bu vesileyle anılmış; ‘Yılmaz Selçuk ölümsüzdür’, ‘Şehitlerimizin hesabını soracağız TKP/ML TİKKO’ imzalı yazılamalar yapılmıştır.

Gebze’de Roboski katliamı militanlarımızın yaptığı yazılamalarla gündemleştirilerek bir kez daha teşhir edildi. Ulaştepe Mahallesi’nde ‘Roboski katliamını unutmadık hesap soracağız’,Roboski’nin katili patron ağa devleti’ yazılamalarının yanısıra birçok noktaya da TKP/ML TİKKO imzası propaganda amaçlı yazıldı.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu