Manşet

“Seni o ıslak, soğuk çukurlarda bırakmayacağız!”

İstanbul: 405 haftadır her Cumartesi günü saat 12.00’de Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Cumartesi Anneleri, bu hafta 24 Aralık 1994 yılında gözaltına alınarak kaybedilen İsmail Bahçeci için eylemdeydi.

Failler belli kayıplar nerede?” yazılı pankartın ardında kayıpların resimleri ve kızıl karanfilleri ellerinde taşıyan anneler; “Kayıplarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

405. haftada söz alan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Roboski katliamının yıldönümüne değindiği konuşmasında, katliamı kınadı ve devamında kayıplar için yazdığı şiirlerden birini okudu.

Yıldız’ın ardından söz alan İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, dönemin ve şu anki devlet yetkililerini kınayarak, “Abimin akıbetini bilmek istiyoruz. Ne oldu ona? Bu mu bizim hakkımız, sonumuz. Bu mu adalet?” dedi.

Son olarak söz alan İsmail Bahçeci’nin bir arkadaşı; “Seni o ıslak, soğuk çukurlarda bırakmayacağız!” diyerek İsmail’e ait bir şiiri seslendirdi. Yapılan konuşmaların ardından İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Cumartesi insanlarından Candan Yıldız açıklamayı okudu. Yıldız; 24 Aralık 1994 yılında İsmail’in gözaltına alındığını, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldüğünü ve o günden sonra İsmail’den bir daha hiç haber alınamadığını söyledi.

İsmail’in özgür, eşit, adil bir dünya için mücadele ettiğini dile getiren Yıldız, “Gözaltında kaybettiğiniz/katlettiğiniz çocuklarımızı da, savaş uçaklarıyla bombaladığınız Roboskili gençleri de, düşmanlaştırdığınız, hedef gösterdiğiniz üniversite öğrencilerini de, sahipleniyoruz. Kanlı ellerinizi çocuklarımızın üzerinden çekin!” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu