Güncel

“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”

İstanbul:İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevleri Komisyonu tarafından her hafta düzenlenen F oturmaları eyleminin 48’incisinde F tipi hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalar ve cezaevinde bulunan hasta tutsakların durumuna dikkat çekildi.

Galatasaray Meydanında gerçekleşen eylemde “Tecrit öldürür F Tipi hapishaneler kapatılsın“, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz, hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartlarını açtı ve eylem boyunca sık sık , “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek“, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “F tipi hapishaneleri kapatılsın” sloganlarını attı.

Eylemde kitle adına basın açıklamasını Avukat Gülseren Yoleri okudu. Hasta tutsakların tahliye olmak, için zorunlu olarak Adli Tıp Kurumundan rapor alması gerektiğini hatırlatan Yoleri; “Tarafsızlığı ve bağımsızlığı tartışma konusu olan Adli Tıp kurumlarının, daha önceleri hasta tutsaklara karşı vermiş olduğu haksız raporlardan ötürü tutsakların tedavileri gecikmiş ve tahliye olmaları bu raporlar nedeniyle engellenmişti. Şu anda birinci koşul diye Adli Tıp Kurumu raporunun gösterilmesi ile aynı sonuçların doğacağı kaygısındayız” dedi. Yoleri konuşmasının devamında hapishanelerde ki ölüm oranının, toplumdaki ölüm oranından 4 kat fazla olduğunu belirterek bunun tek nedeninin hasta tutsakların tahliye edilmemesi olduğuna vurgu yaptı.

Tekirdağ 1 Nolu F tipi Hapishanesinde tutsaklara 10 kitap sınırlaması getirildiğini belirten Yoleri; “F tipi cezaevlerinde bulunan tutsakların koğuşlarına baskın yapılarak kitaplarına el konuluyor. Bu uygulamaya karşı çıkan tutsaklar yerlerde sürüklenerek hücrelere atılıyor” dedi. Yoleri konuşmasını hak gasplarının karşısında duracaklarını vurgulayarak bitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu