Güncel

“Cezaevlerinden her gün ölüm haberleri geliyor”

İstanbul: Bugün (24 Mayıs) İstanbul Tabip Odası hasta mapuslara ilişkin yaptığı basın toplantısıyla hapishanelerde artan ölümlere dikkat çekerek hükümeti uyardı.

Basın açıklamasından önce konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr.Taner Gören, sağlık sisteminin baştan sona sorunlu olduğunu ancak hapishanelerin özgünlüğü ile daha fazla bu sorunla karşı karşıya olduğunu belirtti. Gören, Muş E Tipi Hapishanesi’nde yaşamını yiten Gürgin Kurt’u hatırlatarak, “Dışarıda tedavi edilseler yaşayabilecekler ama buna rağmen Kurt gibi bir çok örnek var” dedi.

Gören’in konuşmasının ardından basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Temsilciler Kurulu Divan Başkanı Dr. Samet Mengüç okudu. Mengüç basın açıklamasında, geçmişten bu yana hapishanelerdeki insanlık dışı uygulamalara karşı çıktıklarını vurgulayarak, bu anlamda “Cezaevinde Sağlık Hizmeti ve Hekimlik” çalıştayının ikincisini İstanbul’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Konuşmasının devamında ‘F’ tipi hapishanelerdeki sağlık sorunlarına dikkat çeken, “F tipi cezaevi tecrit ve izolasyon ortamı, insan ruh ve beden sağlığına aykırıdır. İnsanda bağışıklık sistemini bozar, kanser ve kronik hastalıkların gelişmesini, ilerlemesini kolaylaştırır” şeklinde konuştu. Hasta tutsaklara ilişkin Adli Tıp Kurumu’nun raporlarının güven verici olmadığını söyleyen Mengüç, “Adli Tıp Kurumu” tek karar verici olmaktan çıkartılmalı, Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma, Tıp Fakültesi Hastaneleri, Üniversite Adli Tıp Anabilim Dalı raporları yeterli görülmelidir” dedi. Mengüç, Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarının arasında düzenlenip sağlık hakkının engellenmesine zemin hazırlayan “Üçlü Protokol”ün kaldırılması gerektiğini belirterek, “İstanbul Protokolü”nün uygulanması gerektiğini söyledi. Tutsakların toplumda verilen sağlık hizmetine eşit sağlık hizmeti alma hakkı olduğunu söyleyen Mengüç, “Tüm yetkilileri duyarlı davranmaya, ardı ardına gelen cezaevi yaşantısı ölüm süreçlerini durdurmaya davet ediyoruz” dedi.

Mengüç’ün ardından konuşan İstanbul Tabip Odası  İnsan Hakları Komisyonu üyesi Dr. Ali Tezel Erol ise hükümeti uyararak, cezaevlerinde neredeyse hergün ölümlerin yaşandığını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu