Dünya

Port Said yine karıştı; 30 ölü! (yenilendi)

H.Merkez: Al Masry ve Al Ahly arasında oynanan futbol maçında 74 rejim karşıtı Al Ahly taraftarının katledildiği Port Said Katliamın görüldüğü mahkeme bir yıl sonra sonuçlandı.

21 kişinin idam edilmesi kararının çıkması üzerine kararı protesto eden binlerce kişi hapishaneye yürüdü. Çıkan çatışmalarda 30 ölürken 300’den fazla kişinin ise yaralandığı belirtildi.

1 Şubat 2012’de tarihinde Port Said Katliamın olarak tarihe geçen olayda, El Masri futbol takımıyla oynanan Kahire’nin El Ahli takımı futbolcuları ve taraftarları maçın ardından saldırıya uğramış; 74 Al Ahly taraftarı demir sopa, bıçak ve kılıçlarla katledilmiş. Yapılan katliam Al Ahly takımının taraftar grubu olan UltrAhly’ye yönelik bir katliam olarak hafızalara kaldı. Al Ahly taraftarları 30 yıllık Hüsnü Mubarek diktatörlüğünün yıkılması sırasında ön saflarda yer almış, faşizme ve militarizme karşı meydanlarda, demokrasiyi, özgürlük savunmuştu.

21 kişi hakkında verilen kararı protesto edenler önce hapishaneye doğru yürüyerek Bur Said kentini karıştıran El Masri taraftarları 30 kişinin ölümüne, 300’den fazla kişinin yaralanmasına neden oldu.

Kentte yaşanan ölümler ve kargaşa nedeniyle Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Bur Said, Süveyş ve İsmailiye kentlerinde olağanüstü hal ilan ettiği öğrenildi. Sokağa çıkma yasağının üç kentte 30 gün boyunca 21:00-06:00 saatleri arasında uygulanacağı öğrenildi.

Resim galerisi için bakınız: http://ozgurgelecek10.net/foto-galeri.html?func=viewcategory&catid=79

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu