Manşet

Pınar Aydınlar’a Dersim’de Türkü yasağı!

Sanatçı Pınar Aydınların Munzur Festivalinde seslendirdiği türküler gerekçesiyle hakkında açılan davada karar açıklandı.

29 Temmuz 2010 tarihinde 10. Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapsamında Hozat’ta “Kızıldere Ağıtı”, “İbrahim’e Ağıt”, “Ali Haydar” ve “Kırmızı Gül”  türkülerini söyleyen Pınar Aydınlar hakkında “TKP/ML terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıldan 5 yıla hapis istemiyle açılan davada karar duruşması bugün görüldü.

Mahkeme kararına göre Pınar Aydınlar, 3 yıl içinde Dersim’de tekrar türküler söylerse aynı “suçu” işlemiş olacak ve yargılama sürecek, eğer aynı “suçu” işlemezse dava düşecek. Karar 3. yargı paketiyle ilgili 6532 sayılı yasanın geçici 1. Maddesine dayandırıldı.

Karar hakkında konuşan Pınar Aydınlar,“Biz beraat bekliyorduk, yaptıklarımızın söylediklerimizin 40 yıllık geçmişi var. Bizim muhalif olan kimliğimizle, işçiden emekçiden yana olan davranışımızla problemleri var. Asıl mesele türküler değil, kişiler değil; tarihin içinde barındırdığı direniş gerçekliğidir. İbrahim Kaypakkaya, Denizler, Mahirler, devrimciler sınıf savaşlarında temsili isimlerdir” sözleriyle kara tepki gösterdi.

Aydınlar halkın tarafında olduğunu dile getirerek “İsmail Türütler Hrant’ın beraat eden katillerine türkü söylerken, dün işkence gören Grup Yorum, yasaklanan Grup Munzur ve bizler tarafız bu taraf da halktır. Halkça türkülerimizi büyütüyoruz” şeklinde konuştu.

Pınar Aydınlar verilen kararın sindirme amaçlı olduğunun altını çizerek “Ülke sanatçısına 3 yıl boyunca ceza vermek sindirme politikasıdır. Bizler bu türkülerimizi daha da kalabalıklaşarak söyleyeceğiz, değerlerimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu