Güncel

Peri’de ziyarete jandarma engeli

Dersim: Tüm saldırılara rağmen Peri Vadisi’ndeki direnişe destek vermek ve serbest bırakılan köylüler ile dayanışma amacıyla Dersim’de birçok devrimci, demokratik kurum, Tunceli Barosu ile belediye başkanları Aşağı Doluca (Xarik) Köyü’nü ziyaret etmiştir.

 

Jandarmadan engelleme

LİMAK şirketinin talimatı ile jandarma ziyareti engellemek isteyerek 2 saat boyunca geçişe izin vermedi. Gelen araçların yolunu keserek kimlik kontrolü yapan jandarma, aynı zamanda hukuksuz bir biçimde kamera kaydı yapmaya çalıştı.

Savcılık kararı ile araçların köye gidemeyeceğinin söylenmesi üzerine Savcılıkla irtibata geçen avukatlar, savcılığın böyle bir kararının olmadığını öğrenmiş; fakat buna rağmen köye giriş karakol tarafından birçok bahane ile engellenmeye çalışılmıştır.

Daha sonra Kaymakamlığın izin vermesi gerektiğini söyleyen jandarma komutanından bu engellemeye dair tutanak isteyen ve hukuki süreç başlatacaklarını belirten avukatlar, bir süre tutanağın gelmesini beklemiştir.

Ancak herhangi bir karar olmadığı için tutanak verilememiştir. Devletin kolluk kuvvetlerinin keyfi uygulamalarla kendi yasalarını daha kolayca yok sayabilecekleri bir kez daha gözler önüne serildi.

 

Direniş alanına giden yola barikat

Uzun bekleyişin ardından kararı tanımayarak fiili olarak kontrol noktasını geçen Dersimliler, Aşağı Doluca Köyü’ne doğru yola çıktı. Köye ulaşan ziyaretçiler, köylüler tarafından karşılandı.

Burada köylülerle sohbet eden ziyaretçiler daha sonra, yıkılan direniş çadırının bulunduğu alana hareket ettiler. Kitlenin şantiyeye doğru yöneleceği korkusuyla hareket eden jandarma, helikopterler ile hızla köye asker taşıyıp şantiyeye giden yola barikat kurdular.

Barikatın önünde Peri Özgür Köylü Hareketi temsilcisi, Hozat Belediyesi Başkanı Cevdet Konak ve Pertek Belediyesi Başkanı Kenan Çetin birer konuşma yaptılar.

Ardından köye geri dönüldü ve ileriye dair nelerin yapılacağı tartışıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu