Güncel

Partilerin tümü aday listelerini YSK’ya teslim etti

Ankara: 7 Haziran’da genel seçimlere girecek olan siyasi partiler, 550 kişiden oluşan parti aday listelerini YSK’ya teslim etti.

Ülkede 7 Haziran’da genel seçimlere girecek olan siyasi partiler, 550 kişiden oluşan parti aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim etti. YSK önünde sabah erken saatlerinden bu yana partiler peyder pey listelerini teslim ederken, asıl hareketlilik akşama doğru yaşandı. İlk hangi partinin YSK’ya listelerini teslim edeceği merak edilirken, Halkın Kurtuluş Partisi’nin 3 Nisan tarihinde listelerini teslim ettiği dolayısıyla YSK’ya ilk gelen parti olduğu belirtildi. Meclis’te grubu bulunan partiler ise peş peşe geldi. Grubu bulunan partilerden CHP ilk başvuran parti oldu. CHP’nin ardından Hak ve Adalet Partisi, DYP ile Saadet Partisi geldi. Saat 17.00’a doğru ise MHP, HDP ve AKP YSK’ya gelerek listelerini teslim etti. YSK’ya teslim edilen listelerde bulunan isimler YSK tarafından değerlendirildikten sonra ise 24 Nisan tarihinde resmi gazetede yayınlanacak.

CHP: 55 bölgede ön seçim yapıldı

CHP adına YSK’ya gelerek listeleri teslim eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, dün gerçekleştirmiş oldukları PM toplantısında adayların belirlenerek listelerin hazırlandığını söyledi. Tezcan, CHP’nin bu seçimlerde bir ilki gerçekleştirerek 85 seçim bölgesinin 55 tanesinde ön seçim yaptıklarını ve adayların parti üyeleri tarafından belirlendiklerini belirterek, sandıklardan çıkan isimleri değiştirmediklerini, olduğu gibi listelere eklediklerini ifade etti. Ön seçim yapılan bölgelerde merkezin belirlediği 28 adayın özellikle 3 büyük kentte gösterildiklerini belirten Tezcan, “CHP bütün seçim çevrelerinde tam liste ile seçime girecek” dedi. Kadın adayların arzu edilen oranda olmadığını kaydeden Tezcan, “CHP’nin kadın adayı yeterince göstermemesi ile ilgili değil Türk siyasetinde kadın adayın arzu edilen noktaya henüz ulaşamamış olmasından kaynaklanıyor” diye belirtti.

ank 07 04 15 ysk secim2HDP’nin 550 adayın 275’i kadın’

Listeleri teslim etmek için YSK’ya gelen HDP heyetinden Eşgenel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt ise, “81 il ve 85 bölgesinden listelerimizi teslim ettik. 550 aday arasında yüzde 50 kadın temsiliyetini esas alıyoruz. Dolayısıyla 275 kadın aday bulunuyor. Listemizde yüzde 30 genç ve çok sayıda engelli yurttaş bulunuyor. HDP’nin farklılığını bu listelerde de göreceksiniz. Tüm kesimlerin temsiliyeti bulunuyor” dedi. Türkiye’nin 8 Haziran tarihinde yeni bir güne uyanacağına inandıklarını belirten Ürküt, 7 Haziran seçiminin cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi olduğunu ifade ettti. Ürküt, “Bu seçimin kilit partisi HDP’dir. Tüm kamuoyu bu gerçekliği artık biliyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘HDP büyük hizmete hazır’

Bin 600 aday adayı arasından 550 adayın ciddi bir çalışma ve titizlikle incelendiğini vurgulayan Ürküt, şunları aktardı: “Bütün il ve bölgelerin özgünlüklerini göz önünde bulundurarak belirlemeler yapıldı. HDP’de aday olup olmama çok önemli değil. HDP’ye başvuran herkes bizim için kıymetlidir. Mücadeleye güç ve destek vermişlerdir. İnanıyoruz ki HDP parlamentoda bütün halklarımızın temsiliyeti ile büyük hizmete hazırdır.”

ank 07 04 15 ysk secim1AKP listelerine yalnızca 99 kadın aday ekledi

AKP’li Mustafa Şentürk ise 550 adaydan yalnızca 99’unun kadın olduğunu belirterek, kadın milletvekili sayısında ciddi bir artış olacağını iddia etti. AKP’nin mevcut 312 milletvekilinden 3. dönem kuralı nedeni ile 70 vekilin başvuru yapmadığını geriye kalan 242 kişiden 105’nin de listelerde değerlendirilmediğini dile getiren Şentürk, 24. dönem görev yapan AKP’lki vekillerin büyük oranda değerlendirildiklerini, 22. ve 23. dönemde görev yapan bazı isimlerin de listelere eklendiğini söyledi. Şentürk, adayların 2’sinin ilkokul, 41’nin lise mezunu, 321’nin lisans mezunu, 186’nın da lisansüstü diploma sahibi olduğunu aktardı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu