Güncel

Paris’de Katledilen Kadınlar, İzmir’de Anıldı

İzmir: 9 Ocak günü Paris’de katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez İzmir’de gerçekleşen bir basın açıklamasıyla anıldı. Yoğun polis ablukası altında gerçekleştirilmek istenen basın açıklamasına polis izin vermezken, polisle sürdürülen tattışmalar sonucunda basın açıklaması BDP İl Binası önüne alındı.

Saat 14.00’da Basmane’de toplanan kitle sloganlarla ve marşlarla gerçekleştirdikleri anma eylemiyle yapılan katliamı kınadı. Partizan’ında desteklemek için katıldığı basın açıklamasına çeşitli devrimci-demokrat örgütler de destek verdiler.

İzmir Kadın Meclisi ve DÖKH Bileşenleri adına gerçekleşen basın açıklamasında; katledilen kadınların mücadele geçmişleri anlatılarak, İmralı ile görüşmelerin yapıldığı bir süreçte bu biçimde bir suikastın gerçekleşmesinin hedefleri anlatıldı.

Açıklamada “Oldukça organize ve profesyonelce işlenen bu siyasi suikastin duyulduğu saatlerde, Başbakan ve Yardımcısı Hüseyin Çelik’in 1 katliamın kendi içlerinde bir hesaplaşma olduğunu’ söylemesi ve kendi basınlarına servis yapmaları, çarpıtma, Türk Devletinin sorumluluğunu gizleme, kamuoyunu manipüle etme, aldatma olup, Kürt Özgürlük Hareketinin üzerinde yürütülen psikolojik savaşın bir parçasıdır.” sözlerine yer verildi.

Basın açıklaması yapılan saygı duruşu ile bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu