Manşet

“Oyun içinde oyundan en çok zararı AKP görür”

H. Merkezi: Son dönemlerin en çok tartışılan konusu TC Başbakanı R. T. Erdoğan’ın istihbaratın İmralı ile görüştüğünü açıklamasının ardından BDP milletvekilleri Ahmet Türk ile Ayla Akat Ata’nın da İmralı’ya giderek tecrit altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmesi oldu.

Erdoğan’ın “başlattığımız süreci devam ettirme gayreti içinde oldukları” açıklaması, CHP lideri K. Kılıçdaroğlu’nun “destekleri”, art arda açıklama yapan AKP kodamanlarının “silah bıraktırma” temelli söylemleri ile yaratılmaya çalışılan “barış geliyor” yaklaşımlarına BDP’li vekiller temkinli yaklaşmayı tercih ediyor.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan KışanakBDP bu rolünü oynayınca ön açıcı da olabilir. BDP tüm desteği sunmaya hazırdır. Ama AKP bu sürecin oyun içinde oyunu kaldırmayacağını bilmelidir. Bundan en büyük zararı kendileri görür” derken; Aysel TuğlukBu görüşmelerden sonra sanki medyada Kürt sorunu barışçıl yönde çözülecekmiş gibi bir hava yaratılıyor. Bu yanılgılı bir durumdur. Bu konuda temkinli olmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Kışanak: “En büyük zararı AKP görür”

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak Avrupa üzerinden yayın yapan Stêrk Tv’de “Sêla Sor” programına katılarak, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat arasında yapılan görüşmeyi ve Kürt sorununda gelinen aşamayı değerlendirdi.

Kışanak, yaşanan sürecin heba edilmemesi gerektiğini söyleyerek, “Kürtler çözüme hazır taraftır. Ancak herkesin içinde olduğu bir zemin oluşturulmalıdır. ‘BDP dışında kalsın’ demek doğru değildir. BDP zaten taraftır. Çözüm projelerini ortaya koymuştur. İnsanlar bundan dolayı bize oy vermişlerdir” dedi.

Kendilerinin arabulucu değil taraf olduklarını belirten Kışanak, “BDP bu rolünü oynayınca ön açıcı da olabilir. BDP tüm desteği sunmaya hazırdır. Ama AKP bu sürecin oyun içinde oyunu kaldırmayacağını bilmelidir. Bundan en büyük zararı kendileri görür. Daha işin başındayız. Şimdiden biz açık sözlü ve net konuşuyoruz ki. Bu yanlış bir yere gitmesin” diye konuştu.

Kışanak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu MGK’da ve başka yerlerde konuştuğunu Kürtlerin de bunları konuşacağı imkanların olması gerektiğini belirterek, “Sayın Öcalan’da her yerle görüşebilmelidir. Örgütüyle, halkıyla konuşabilmelidir. Belki danışmanlar heyeti kurabilmelidir. Bunun dışındaki yaklaşım müzakere değildir. Eğer müzakere diyorlarsa bunun gerekleri bellidir” diye konuştu.

 

tugluk-temkinli olmak gerekTuğluk: “Temkinli olmamız gerekiyor”

DTK Daimi meclis toplantısında konuşan DTK Eş Başkanı ve Wan Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmesinin önemli olduğunu belirterek, “Biz bu sürecin toplum açısından şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz. Eğer halkın güvenini kazanmak istiyorlarsa bu görüşmeleri Sayın Abdullah Öcalan’dan faydalanmak için değil gerçekten çözüm için sürdürmeliler” dedi.

40 yıldır karşılıklı acılar yaşanıyor. Bu acılar herkese çok şey öğretti ve olgunlaştırdı” diyen Tuğluk, “Bu görüşmelerden sonra sanki medyada Kürt sorunu barışçıl yönde çözülecekmiş gibi bir hava yaratılıyor. Bu yanılgılı bir durumdur. Bu konuda temkinli olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Tuğluk, Oslo sürecinde yaşananları hatırlatarak, “Oslo görüşmeleri olumlu geçmesine rağmen devlet görüşmeleri sona erdirdi. Oslo’nun ardından devlet siyasi ve askeri operasyonlara başladı” dedi.

AKP hükümetinin Silvan olayını gerekçe göstererek Oslo görüşmelerini sona erdirdiğine dikkat çeken Tuğluk, “Görüşmelerin ardından Roboski katliamı ve toplu gerilla katliamları gerçekleştirildi. Bu nedenle artık halkın hükümetten yana ne umudu kaldı ne de güveni kaldı. Görünen o ki hükümet Sayın Abdullah Öcalan’ın rolünü anlamış ki yeniden görüşmeleri başlattı. Biz bu sürecin toplum açısından şeffaf olması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Son olarak “Eğer halkın güvenini kazanmak istiyorlarsa bu görüşmeleri Sayın Abdullah Öcalan’dan faydalanmak için değil gerçekten çözüm için sürdürmeliler” vurgusu yapan Tuğluk, “Barıştan söz eden hükümet, yılbaşı gecesi 10 PKK gerillasını toplu bir şekilde katletti” diyerek, devletin yaklaşımının açıklığına da dikkat çekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu