Güncel

Ovacık Festivali’nden izlenimler

Dersim: Ovacık’ta festival öncesi gerçekleştirilen köy çalışmalarının ardından festival günü de Umut Yayımcılık olarak Ovacık’taydık ve yayınlarımızı Ovacık halkına ulaştırma imkânı bulduk.

İlk olarak katıldığımız Mercan şenliğinde gazetemizin dağıtımını yaparken, halkın en çok konuştuğu sorunun Mercan üzerinde yapılan baraj sonrası Mercan suyunun eski halinden hiçbir eser kalmadığı.

Etkinlikte Grup Yorum ve bir yerel grup sahne aldı. Ovacık merkezde açtığımız standa Ovacık halkının önemli sahiplenişiyle karşılaştık. Demirdağ kardeşlerin, Tuncay Çarıkçıoğlu ve Yusuf Ayata’nın ailelerinin de standımıza yaptıkları ziyaret ve yapılan sohbetler standımıza olan ilgiliyi daha da artırdı.

Sanatçılar Pınar Aydınlar ve Mehmet Ekici de standımızı ziyaret ettiler. Gazetemizi ve yayınlarımızı alan insanların sık sık “Kalacak yeriniz yoksa, bizde kalabilirsiniz.” cümleleri ya da sürekli bir şeyler ikram etmek istemeleri halkımızın bizleri sahiplenişinin en güzel örneklerini yaşattı.

Ovacık merkezde açtığımız standın ardından Cevizlidere köyünde siyanürlü altın aranmasına karşı gerçekleştirilen yürüyüş ve panele katıldık. Yürüyüş ve panele 300 kişilik yoğun bir katılım sağlanırken, katılanların çoğunun 94’te Cevizlidere köyünün boşaltılmasıyla göç etmek zorunda kalan köylülerin olması dikkat çekiciydi.

Köylerinden sürgün edilen köylüler bugün köylerine tekrar dönmek istiyorlar. Üstelik boşaltılan köylerinde rahat çalışma alanı bulan siyanürlü altın aramalarının da köylerinden çıkmalarını talep ediyorlar. Zaten tam anlamıyla insan ve doğa düşmanlığı olan siyanürlü altın aramacılığı,  yargıtayın verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen hala sürdürülmekte.

Dersim’de gözlemlenen sürgün edilmiş köylülerin köylerine tekrar dönme talepleri, tüm kararlılığıyla Cevizlidere köyünde de kendisini göstermekte. Festival kapsamında gazetemizin dağıtımını yaptığımız bir başka alanda Munzur Gözelerinde yapılan şenlikti.

Çok sayıda gazeteyi halkımızla buluşturduğumuz şenliğe kitlenin ilgisi dikkat çekiciydi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu