Güncel

“Orman bizim namusumuzdur”

H.Merkezi:Ben ormancıyım. Orman bizim namusumuzdur, namusumuza dokunan namussuzdur. Tonya’ya kazma vurmak isteyenlere, biz de kazmalarımızla yanıt veririz!” Bu isyan, bu sözler Trabzon Tonya’dan bir köylüye ait. Yaşam alanlarında yapılmak istenen çimento fabrikası ve taş ocağı için.

Trabzon Tonya ve Düzköy’ünde köylüler geçimlerini ormancılık üzerinden sağlıyor ve oralarda barınıyorlar. Şuan yaşam alanlarına yönelik saldırılara karşı bir basın açıklaması gerçekleştirerek bu duruma karşı mücadele edeceklerini haykırdılar.

Bugün(6 Şubat) saat 12.00’de Trabzon Postanesi önünde bir araya gelerek Atatürk Meydan Parkı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca; “Çayırbağı-Tonya, kahrolsun EMBA”, “Zehir solumak istemiyoruz”, “EMBA Tonya’dan defol”, “Çayırbağı-Tonya omuz omuza” sloganlarını haykırarak renkli dövizler ve çıngıraklar taşıdılar.

Atatürk Meydan Parkı’nda Tonya-Düzköy Çevre Platformu adına açıklama yapan Av. Nedim Şenol Çelik; “EMBA şirketi bir taraftan ciğerlerimiz olan ormanlarımızı keserken, bir taraftan da soluduğumuz oksijen yerine karbondioksit vermekte, bizlerin yaşam hakkını doğrudan tehdit etmektedir” dedi. Çelik’in ardından söz alan Ayşe Lermioğlu’da; “Bizi cezaevine koymakla tehdit ediyorlar. Bizim için cezaevi istirahat, sürgün seyahat, dayak tımar. Bizim onlardan korkumuz yok. 70 kuruşa sütü alıyorlar, 50 liraya yem alıyoruz. Namerde muhtaç ettiler bizi” sözlerini vurguladı.

Yapılan eylem horonlar eşliğinde sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu